Dotace pro zemědělce v zemích, které do EU vstoupily v roce 2004 a později, jsou nižší než činí průměr původních členských zemí. Nově vstupující státy s takovým rozdělením plateb až do roku 2013 souhlasily v přístupových smlouvách, které unie zpravidla dodatečně nemění.
Dřívější vyrovnání přímých plateb by podle dokumentu mělo zejména eliminovat negativní dopady finanční a hospodářské krize na rolníky v nových členských zemích, které trápí hlavně pokles cen zemědělských komodit a snížení odbytu jejich produkce.
Farmáři, kteří od včerejška v Brně jednají souběžně s neformální radou ministrů zemědělství a rybolovu EU, dále požadují po roce 2013 jednotný systém sazeb přímých plateb pro všechny členské státy EU.
Chtějí také podporu pojištění a tlumení rostoucí rizikovosti v zemědělství či podporu sociálního a zdravotního pojištění hrazenou státem, započtenou do národních dotací.
Chovatelům mléčného skotu by unie podle prohlášení měla pomoci zavedením minimální ceny syrového kravského mléka a dočasným snížením mléčných produkčních kvót.
Zemědělci volají také po větší regulaci obchodních řetězců. Ty čelí dlouhodobě kritice farmářů i výrobců potravin, protože podle jejich mínění zneužívají svého dominantního postavení na trhu.