SOUHRN-HDP eurozóny v Q1 po revizi mezir.spadl o 4,8 pct

03.06.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Meziroční pokles HDP eurozóny za Q1 revidován na 4,8...

...pct

* Mezikvartální pokles HDP potvrzen na 2,5 pct

* HDP stahují slabé investice a vývoz

* Výrobní ceny zaznamenávají rekordní propad

Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí meziročně klesla více, než se původně uvádělo, ukázaly středeční zpřesněné údaje s tím, že příčinou nejprudšího smrštění v historii bloku byly padající firemní investice a vývoz.

Hrubý domácí produkt (HDP) 16 zemí používajících euro spadl v období od ledna do března o 4,8 procenta, což je dosud nejhorší zaznamenaný pokles, uvedl Statistický úřad EU Eurostat. V rychlém odhadu úřad uváděl pokles o 4,6 procenta.

Eurostat uvedl, že mezikvartálně HDP klesl o 2,5 procenta v souladu s odhadem z 15.května.

V jiné zprávě úřad současně sdělil, že výrobní ceny v eurozóně v dubnu zaznamenaly největší meziroční pokles v historii. Tyto údaje ukazují na negativní inflaci v nadcházejících měsících a naznačují možnost dalšího uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB).

Index výrobních cen (PPI) klesl o 1,0 procenta meziměsíčně a o 4,6 procenta meziročně, což je největší propad od roku 1996, kdy Evropská unie začala ukazatel sledovat. Pokles táhly především ceny energie.

Eurostat o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí dále uvedl, že za nejhorší recesí od druhé světové války stojí propad investic a vývozu, zatímco domácí spotřeba a vládní výdaje si vedly lépe.

Spotřeba domácností klesla mezikvartálně o 0,5 procenta a o 1,1 procenta meziročně, zatímco vládní výdaje stagnovaly, respektive rostly o 1,7 procenta.

Hrubá tvorba fixního kapitálu, měřítko investic, mezikvartálně klesla o 4,2 procenta a meziročně se propadla o 10,4 procenta. Vývoz klesl o 8,1 procenta, respektive o 15,5 procenta.

Podle názoru ekonomů bylo první čtvrtletí v rámci recese nejhorší. Člen Rady guvernérů ECB Ewald Nowotny nicméně ve středu uvedl, že nové prognózy banky ukazují na ostré smrštění v letošním roce a zhruba nulový růst v roce 2010.

Eurostat potvrdil, že tahounem propadu eurozóny v prvním čtvrtletí bylo Německo, největší ekonomika Evropy, s mezikvartálním poklesem o 3,8 procenta a meziročním propadem o 6,9 procenta.

Francie, druhá největší ekonomika Evropy, zaznamenala mezikvartální propad o 1,2 procenta a Itálie, třetí největší ekonomika, klesla o 2,4 procenta.

V širší 27členné Evropské unii HDP mezikvartálně klesl o 2,4 procenta a meziročně o 4,5 procenta, když Polsko vykázalo mírný růst.

Ekonomiky pobaltských států, které zasáhla krize nejhůře, se meziročně zřítily o 18,6 procenta v případě Lotyšska, 15,6 procenta v Estonsku a 11,8 procenta v Litvě.

Data by mohla přimět ECB ke zvážení dalšího měnového uvolnění. Většina analytiků se však domnívá, že banka již dosáhla konce cyklu uvolňování politiky snížením sazeb na 1,0 procenta v květnu [ID:nSCH249691].

[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK