Podle statistik je pracovní vykořisťování druhou nejčastější formou obchodu s lidmi po sexuálním a odhaduje se, že postupně zaujme až polovinu těchto případů, zatím tvoří třetinu.
"Oblast obchodu s lidmi za účelem nucené práce je nová pro celou Evropu. V ČR se eviduje od roku 2004, kdy byla přijata novela trestního zákona, která nezohledňuje jen sexuální vykořisťování, ale i další formy jako otroctví, nevolnictví, nucené práce a jiné," uvedla Lenka Myslíková z ministerstva vnitra. Legislativa byla přijímána v rámci celé EU zhruba ve stejné době. Velké zkušenosti proto nemají ani jinde, uvedla.
Oběťmi pracovního vykořisťování v ČR jsou ve většině případů cizinci. Zdrojovou zemí bývá Mongolsko či bývalé země Sovětského svazu. "Tito lidé pracují i 16 až 18 hodin denně, sedm dnů v týdnu. Vykonávají těžkou práci, při níž hrozí značná zdravotní rizika," uvedla. Často za minimální nebo žádný plat. K práci jsou nuceni, organizované skupiny jim brání v odchodu umělým navyšováním dluhů, vyhrožováním, násilím.
Podle Myslíkové je situace v Česku zatím relativně dobrá, souvisí s migrací. "Nejhůře jsou na tom státy s velkou migrací, například Itálie. Tam je na obětech užíváno i velmi brutálního násilí a často se případ začne rozkrývat, až když policie objeví mrtvoly," uvedla.
Podle ministerstva vnitra lze očekávat, že situaci v ČR ovlivní i hospodářská krize. Osoby bez práce jsou vysoce rizikovou skupinou. To dokazuje i případ, který zveřejnil v dubnu Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Kvůli údajnému obchodování s lidmi byli zadrženi v jižních Čechách tři Slováci. Podle policie lákali bezdomovce a cizince v sociální tísni, aby se nechali zaměstnat jako pomocní dělníci. Ti pak prý pracovali v neúnosných podmínkách a pod pohrůžkou násilí.
ČR je současně i tranzitní zemí, přes níž jsou osoby po zfalšování cestovních dokladů dopravovány do dalších zemí EU. V poslední době se objevují i poznatky o tom, že se stává zdrojovou zemí, kdy Češi v nelidských podmínkách pracují například ve Velké Británii.