Zhruba 300 nespokojených zaměstnanců se k protestu sešlo u obří značky eura před ustředím ECB ve Frankfurtu. Nad hlavami třímali transparenty kritizující prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta. Protestovali proti nedostatku pravomocí ovlivnit své pracovní podmínky a dožadovali se většího vlivu při rozhodování o mzdách.
Protest pořádala Mezinárodní a evropská organizace veřejných služeb (Ipso), což je odborový svaz zaměstnanců banky. Podle Ipso by zaměstnanecké výhody v důsledku změn, které banka zavedla, mohly klesnout až o 15 procent.
"Chceme větší pravomoci a právo vyjednávat," prohlásil prezident Ipso Adrian Petty a nešetřil kritikou na adresu šéfa banky Tricheta: "Musí změnit svůj přístup. V zaměstnanecké politice totálně selhal." Dodal, že odborový svaz nechce ovlivňovat měnovou politiku ECB, zajímají jej především pracovní podmínky. Vedení banky zaměstnance informovalo, že doba jejich stávky jim bude sražena z platů.
Po protestech u ECB se stávkující za doprovodu policie vydali demonstrovat do frankfurtského finančního centra. Podle agentury Reuters jsou stávky ve velkých centrálních bankách velmi ojedinělé. ECB upozornila, že má připraveny nouzové plány, které měly zabezpečit hladký chod jejích aktivit.
Očekává se, že ECB ve čtvrtek představí podrobnosti svého plánu na nákup dluhopisů a ponechá úrokové sazby na rekordní minimu, aby pomohla ekonomice eurozóny vymanit se z recese. Základní úroková míra v eurozóně je od května na 1,0 procenta.