"Počet osobních bankrotů, které se začaly uplatňovat od ledna loňského roku, v únoru letošního roku poprvé převýšil počet bankrotů podnikatelských subjektů. V březnu dosáhl jejich podíl na celkovém počtu konkurzů 52 procent, což je ve srovnání s březnem loňského roku více než dvojnásobek," uvedl Pavel Finger, člen představenstva CCB - Czech Credit Bureau, která portál obchodních informací Cribis.cz provozuje.
Druhou polovinu konkurzů tvořily bankroty podnikatelských subjektů. Těch bylo v prvním čtvrtletí letošního roku vyhlášeno 356, což je o 18 procent více než v prvním čtvrtletí loňského roku. Bankrotů právnických osob, tedy především obchodních společností, bylo vyhlášeno 303. Je to o 26 procent více než ve stejném období loni. Bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v prvním čtvrtletí vyhlášeno 53, což představuje meziroční pokles o 16 procent.
Zatímco osobní bankroty a bankroty právnických osob vykazují dlouhodobě vzestupnou tendenci, podíl bankrotů fyzických osob podnikatelů mírně klesá. Podstatnou roli v tom pravděpodobně hraje fakt, že při zániku fyzických osob podnikatelů hraje forma bankrotu obvykle jen malou roli, vysvětlila analytička portálu Cribis.cz Věra Kameníčková.
Bankroty se v prvním kvartále meziročně nejrychleji zvyšovaly v Plzeňském kraji, kde jejich počet vzrostl o 133 procent. V Karlovarském kraji stoupl o 122 procent a v Moravskoslezském kraji o téměř 90 procent. V některých krajích se však počet bankrotů naopak snižoval. Například v Pardubickém kraji meziročně klesl o 40 procent, v kraji Vysočina o 37 procent a v Jihomoravském kraji o 17 procent.
Největší podíl bankrotů, 24 procent, bylo v prvním čtvrtletí letošního roku vyhlášeno v hlavním městě Praha. Je to ovšem i kraj s nejvyšším počtem podnikatelských subjektů. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 13 procenty. Nejmenší počet vyhlášených bankrotů připadl na kraj Vysočina s jedním procentem. Velmi nízký podíl vykázal i kraj Liberecký s třemi procenty.
Odvětvím, ve kterém bylo v prvním čtvrtletí letošního roku vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností, byl obchod s podílem 30 procent. Na dalších místech se umístilo stavebnictví se 14 procenty a služby pro podniky s 11 procenty.
V prvním čtvrtletí vzrostl nejen počet bankrotů, ale i počet podaných návrhů na konkurz a podíl návrhů, který byly úspěšně vyřešeny. Návrhů na konkurz bylo podáno o 54 procent více než v prvních třech měsících loňského roku. Zatímco loni jich bylo vyřešeno 41 procent, v prvním čtvrtletí letošního roku se vyhlášené konkurzy na podaných návrzích podílely 46 procenty.
"Ve srovnání s počátkem nového tisíciletí je celkový počet bankrotů obchodních společností stále relativně nízký, nicméně očekáváme, že letos bankroty firem ještě porostou. Doporučujeme proto firmám, aby si své obchodní partnery lépe prověřovaly, protože jedině tím mohou předejít případným nepříjemným důsledkům," upozornil Finger.
Společnost CCB - Czech Credit Bureau, která dodává technickou podporu a organizuje projekty Bankovního a Nebankovního úvěrového registru, byla založena v listopadu 2000. CCB je stoprocentní dceřinou společností firmy CRIF, která je čtvrtou největší světovou společností v oblasti provozování úvěrových registrů a systémů pro podporu úvěrového rozhodování.