ČSÚ ode dneška začal zveřejňovat čísla o průměrných mzdách podle nového konceptu. První údaj podle původních výpočtů zahrnuje firmy zaměstnávající více než 20 zaměstnanců a druhý podle nové metodiky nově zahrnuje všechny zaměstnance a celé národní hospodářství. Tyto údaje za přepočtené počty zaměstnanců a celé národní hospodářství nyní budou mít přednost.
Mzdy rostly tentokrát rychleji v nepodnikatelské sféře. Průměrná mzda se zvýšila o 915 Kč (4,3 procenta) na 22.311 Kč, reálně vzrostla o 2,2 procenta. V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 634 Kč na 22.331 Kč. Nominálně tak byla vyšší o 2,9 procenta a reálně vzrostla o 0,8 procenta.
"Výsledky tak potvrdily obavy z prvních dopadů hospodářské krize na mzdový růst v České republice, když nominální nárůst průměrné mzdy v podnikatelské sféře dosáhl pouze 2,9 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda meziročně o 4,3 procenta. Nominálně se rozdíl mezi podnikatelskou a nepodnikatelskou sférou snížil na 20 Kč," upozornil ČSÚ.
Podobný růst mezd čekají analytici i po celý letošní rok. "Důvodem takto nízkého růstu je špatná situace na trhu práce, která by dále měla pokračovat. Pokud se naplní náš výhled s rostoucí nezaměstnaností až k deseti procentům, nelze očekávat možnost výrazného zvyšování mezd. Zaměstnanci jsou spokojeni s tím, že si udrží své místo a snaha o zvýšení mzdy se posouvá až na druhé pořadí. Nízký růst mezd a rostoucí nezaměstnanost pak samozřejmě povedou k pouze umírněnému letošnímu růstu spotřeby domácností okolo 1,0 procenta," uvedl Jiří Škop z Komerční banky.