Pecina končí ve funkci šéfa ÚOHS

05.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 5. června (ČTK) - Ministr vnitra a dosavadní předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina končí ve funkci šéfa antimonopolního úřadu. Dnes odeslal rezignační dopis prezidentovi Václavu Klausovi, v kopii pak na úřad vlády, řekla ČTK mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. Pecina byl ve funkci tři a půl roku, opouští ji kvůli jmenování ministrem a možnému střetu zájmů.

Pecina se stal ministrem v nové vládě Jana Fischera na začátku května. Od té doby nepodepisuje rozhodnutí předsedy antimonopolního úřadu. Již dříve uvedl, že po odchodu z ÚOHS návrat do jeho čela neplánuje, není to podle něj ani technicky možné. Jeho angažmá v úřednické vládě premiéra Jana Fischera potrvá zhruba pět měsíců, nový předseda antimonopolního úřadu bude ale jmenován na zákonem stanovených šest let.

Původně Pecina ohlásil, že složí funkci předsedy antimonopolního úřadu do konce května. V neděli 31. května ale oznámil, že na žádost premiéra odejde až k 7. červnu.

Pecina z úřadu odchází, i když sám říká, že žádný zákon souběh funkce ministra a šéfa ÚOHS nezakazuje. Nového předsedu jmenuje prezident na návrh vlády. Jedinou oblastí, ve které by mohl případný střet zájmů nastat, je podle něj rozhodování o odvoláních firem a institucí proti prvotním výrokům antimonopolního úřadu. Rozhodovat by totiž mohl například také o ministerstvu vnitra či dalších ministerstvech a mohl by být nařčen jako ministr z podjatosti.

O tom, kdo Pecinu v čele ÚOHS vystřídá, se nyní spíše jen spekuluje. Největším favoritem na post předsedy ÚOHS je podle serveru Euro.cz. poslanec za ČSSD Petr Rafaj, ve hře jsou i jména bývalé místopředsedkyně antimonopolního úřadu Jindřišky Koblihové a současného prvního místopředsedy ÚOHS Roberta Nerudy, pověřeného nyní vedením úřadu. ODS údajně na tento post hodlá prosadit bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana.

Antimonopolní úřad se zabývá třemi hlavními oblastmi - hospodářskou soutěží, veřejnými zakázkami a veřejnou podporou. Povoluje či zamítá například fúze firem na českém trhu a kontroluje, zda dominantní hráči na trhu nezneužívají svého postavení. Úřad vznikl v roce 1991, v letech 1992 až 1996 byl úřad nahrazen ministerstvem pro hospodářskou soutěž. Sídlí v Brně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK