"Rating Spojených států se možná změní (směrem dolů), já si ale myslím, že se tím atraktivita amerických státních dluhopisů nesníží. Pořád budou patřit k nejlikvidnějším," řekl podle agentury Reuters Kudrin.
Rusko má třetí největší devizové rezervy na světě, za druhým Japonskem a první Čínou. V současné době se výše ruských rezerv pohybuje kolem 400 miliard dolarů (asi 7,62 bilionu Kč), z toho asi 30 procent má země právě v dluhopisech americké vlády.
Během týdne měly na kurz dolaru vliv informace, podle nichž by centrální banky v Číně, Japonsku, Indii a Jižní Koreji dál nakupovaly americké státní dluhopisy, i kdyby Spojené státy přišly o nejvyšší rating. Banky by především chtěly zachovat stabilitu na trhu.
Obavy, že by Spojené státy skutečně mohly o nejvyšší rating přijít, se objevily krátce poté, co mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zbavila nejvyššího ratingu Japonsko. Konkurenční agentura Standard & Poor's pak snížila výhled ratingu Británie. V obou případech agentury reagovaly na rostoucí zadlužení těchto zemí.
Rusko loni snížilo zastoupení amerických státních dluhopisů ve svých rezervách. Rusové sice americké dluhopisy neprodávali, ale jakmile nadešel u některých čas splatnosti, nové už nekoupili. S americkými státními dluhopisy ale v rezervách stále počítají.
Ruští činitelé uvedli, že není v plánu měnit zastoupení měn v rezervách. Centrální banka nicméně rezervy posiluje o zlato.