Ministr financí Eduard Janota před poslanci zdůraznil, že není jeho zájmem hrozit škrty v nejrůznějších výdajích, ale že tyto škrty jsou skutečností, aby Česká republika neskončila se schodkem státního rozpočtu nad sedmi procenty hrubého domácího produktu.
Janota ujistil, že udělá vše pro to, aby schodek nepřekročil pět procent HDP. Varoval, že pokud by to bylo více, hrozily by Česku potíže jako jiným zemím. Jako příklad uvedl Lotyšsko, kterému se nepodařilo prodat státní dluhopisy a Mezinárodní měnový fond mu nechce půjčit, dokud nesníží své schodky.
Uvedl také, že vláda použila nevyčerpané rezervní fondy z předchozích let v objemu 32 miliard korun. Pokud by tak neučinila, představoval by současný schodek nikoli 70 miliard, ale již kolem 100 miliard korun. Posteskl si také, že neexistuje dostatečná odvaha uskutečnit změny ve státním rozpočtu a zrušit některé položky, které jsou výdajově náročné, mezi nimi jmenoval například státní podporu stavebního spoření.
Za rozumný označil trend nízkého zadlužování samospráv. Z více než 6000 obcí v ČR podle něj vyhodnotilo ministerstvo jen u 26 vyšší míru rizika.
V rozpravě vystoupil i jeden z jeho předchůdců v ministerské funkci a bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Varoval, že ekonomika se může propadnout až o pět procent, nezaměstnanost může vzrůst na deset procent. Tvrdí také, že česká ekonomika prožije dno svého poklesu nejdříve v červnu příštího roku. Janota sice vzrůst nezaměstnanosti na deset procent připustil, tvrdí ale, že nikdo v současné době nedokáže určit, kdy česká ekonomika prožije své dno.