ČNB: Běžný účet v 1.čtvrtletí vykázal přebytek 24,8 miliardy Kč

08.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. června (ČTK) - Běžný účet platební bilance na konci letošního 1. čtvrtletí skončil s přebytkem 24,8 miliardy korun. Loni ve stejném období byl běžný účet platební bilance podle revidovaných údajů v přebytku 30,3 miliardy Kč. Oznámila to dnes Česká národní banka. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008 vykázal běžný účet schodek 58,176 miliardy korun a za celý loňský rok skončil v deficitu 113,858 miliardy Kč. Platební bilance je souhrn veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím.

Čistý příliv přímých investic do České republiky v prvním čtvrtletí dosáhl 17,6 miliardy korun. V tuzemsku investovaly zahraniční společnosti 36 miliard Kč, přičemž 80 procent z této sumy připadalo na předpokládaný objem reinvestovaného zisku a zbývající část směřovala do navýšení základního kapitálu tuzemských společností.

Posílení základního kapitálu dceřiných společností směřovalo zejména do odvětví finančního zprostředkování, obchodu s nemovitostmi, poskytování služeb pro podniky a výroby pryžových a plastových výrobků. Investice realizovaly především mateřské společnosti z Rakouska, Švédska a Německa, uvedla ČNB.

Přímé investice tuzemských podniků do zahraničních společností se uskutečnily v rozsahu 18,4 miliardy korun. Významnou částí byl podíl tuzemských investorů na reinvestovaném zisku ve výši 8,7 miliardy Kč a poskytnuté úvěry zahraničním dceřiným společnostem v saldu 6,2 miliardy korun. Investice do základního kapitálu ve výši 3,6 miliardy Kč směřovaly do podniků v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody.

Obchodní bilance se zbožím dosáhla přebytku 42,8 miliardy korun, což představuje meziročně stagnaci salda v běžných cenách.

Bilance služeb byla v prvním čtvrtletí aktivní ve výši 15,5 miliardy Kč, ovšem meziročně poklesla o 6,8 miliardy korun. Na snížení aktiva se podílel pokles čistých příjmů ze zahraničního cestovního ruchu o 2,7 miliardy korun z důvodu nižší návštěvnosti České republiky. Negativně se promítl také nižší vývoz dopravních služeb zejména v silniční a železniční přepravě zboží, kde došlo k meziročnímu snížení přebytku o 2,4 miliardy Kč.

V ostatních službách se projevil výraznější meziroční pokles příjmů v porovnání s výdaji, když došlo ke zhoršení bilance o 1,7 miliardy Kč. Nižší zahraniční poptávka byla patrná zejména u telekomunikačních služeb, služeb výpočetní techniky, finančních služeb a ve snížení kladného salda ziskových operací se zbožím.

Bilance výnosů skončila v prvním čtvrtletí deficitem 39,4 miliardy Kč a meziročně se pasivní saldo prohloubilo o 3,4 miliardy Kč. Na straně výdajů byl patrný nárůst vyplacených dividend z přímých investic a vyšší platby výnosů z portfoliových investic do zahraničí. Naopak se snížily mzdové náklady na zahraniční pracovníky v České republice a objem plateb úroků z ostatních pasiv.

Kapitálový účet byl v prvním čtvrtletí aktivní ve výši 15,6 miliardy Kč. Na výsledek měly vliv převody ve vztahu k rozpočtu Evropské unie a výnosy z obchodů s emisními povolenkami a licenčními právy.

Devizové rezervy ČNB se po vyloučení kurzových rozdílů v prvním čtvrtletí zvýšily o 36,2 miliard korun. Tento vývoj je důsledkem transakcí prováděných pro klienty ČNB a inkasování výnosů z investovaní.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK