Inflace v květnu meziročně zpomalila na 1,3 procenta

09.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. června (ČTK) - Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zpomalil na 1,3 procenta z dubnových 1,8 procenta. Jde o nejnižší meziroční růst od ledna 2007. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Meziměsíční inflace v květnu zůstala na dubnové úrovni. Tento vývoj ovlivnily především dva protichůdné pohyby cen ve spotřebním koši, a to zvýšení cen pohonných hmot a pokles cen potravin.

Zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen ovlivnilo hlavně prohloubení poklesu cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny pekárenských výrobků a obilovin byly nižší o 9,4 procenta a ovoce o 10,9 procenta. Ceny zeleniny z dubnového růstu přešly v pokles o 5,2 procenta v květnu. Podobně v oddíle doprava se zvýraznil cenový pokles v důsledku snížení cen pohonných hmot o výrazných 16,8 procenta.

Nejvíce vzrostly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák vlivem zvýšení cen tabákových výrobků o 15 procent. Druhý nejvyšší růst měly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 17,1 procenta, elektřiny o 11,6 procenta, tepla a teplé vody o 7,5 procenta, vodného o 9,2 procenta a stočného o devět procent. Čisté nájemné vzrostlo o 19,5 procenta, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,2 procenta a v bytech s tržním nájemným o 5,5 procenta, uvedl úřad.

Nižší než loni byly naopak ceny oděvů, obuvi, domácích spotřebičů a pracích prostředků. Podle statistiků pokračoval pokles cen audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat o 10,2 procenta. Rovněž klesly ceny mobilních telefonů, a to o 17 procent. Nižší byly i ceny telefonických a telefaxových služeb.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 procenta, ceny služeb byly vyšší o 3,7 procenta.

Na meziměsíční vývoj spotřebitelských cen podle ČSÚ působilo zejména zvýšení cen v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly o 2,3 procenta. Průměrná cena benzínu Natural 95 byla v květnu nejvyšší od loňského října. V oddíle zdraví se zvýšily ceny léčiv o 0,6 procenta a ceny lázeňských pobytů vlivem začínající sezóny o 7,5 procenta.

Opačný vliv na vývoj cenové hladiny měl podle statistiků pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v důsledku snížení zejména cen chleba, běžného pečiva, ovoce a plodové zeleniny. Z potravin se zvýšily naopak hlavně ceny mouky, vajec a brambor.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v dubnu 1,2 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než v březnu. Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku. Meziročně ceny klesly v Irsku a Portugalsku. V Německu cenový růst zrychlil, naopak na Slovensku zpomalil.

Podle předběžných výpočtů vzrostl v ČR meziměsíčně HICP v květnu o 0,1 procenta, meziročně zpomalil na 0,9 procenta. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za květen 2009 je podle Eurostatu 0,0 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK