Ve firmě Interdomus je předsedou představenstva známý bojovník proti regulaci nájemného Girolamo Giormani. Společnost podala před lety žalobu na stát, požadovala 64 milionů korun a úroky z prodlení. Neuspěla u obvodního soudu ani u Městského soudu v Praze. ÚS zkoumal stížnost několik let, v prosinci ji poprvé veřejně projednal. Pak si vzal čas na rozmyšlenou. Firma Interdomus původně vlastnila pět domů a obchodní dům, čtyři budovy musela kvůli prodělku prodat.
Plénum ÚS nedávno schválilo nové sjednocující stanovisko, podle něhož musejí soudy o specifické náhradě za omezení vlastnického práva rozhodovat podle okolností jednotlivých případů a nesmějí žaloby proti státu automaticky zamítat. ÚS nijak nepředjímal výši náhrad.
Stanovisko nedopadá na všechny majitele domů, týká se jen případů, v nichž už majitelé podali žalobu proti státu. Ve stanovisku je také poměrně složitě vymezeno období pro výpočet náhrad. Vztahuje se například jen k období před vydáním klíčového nálezu ÚS ohledně regulovaného nájemného v roce 2005. Tímto nálezem získali majitelé domů možnost zažalovat nájemníka u soudu o jednostranné zvýšení nájemného. O přiznání náhrad a jejich výši musejí individuálně rozhodovat obecné soudy. Výše náhrady nemusí být identická s rozdílem mezi obvyklým a regulovaným nájemným.
Dnešní vyhlášení nálezu ÚS sledovala zcela zaplněná jednací místnost. Zasedli v ní především členové Hnutí na obranu majitelů realit. Další zájemci museli zůstat venku. Majitelé domů se obávají, zda budou obecné soudy novou judikaturu respektovat. Majitelé domů si před časem na regulaci nájemného stěžovali u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Na jeho verdikt čekají, uvažují také o arbitráži.