Výdaje MPSV by přitom měly růst kvůli tzv. mandatorním výdajům, tedy výdajům daných zákony. Mezi ně patří různé dávky, podpory nebo důchody. Mimo jiné i kvůli tomu nedávno ministr financí Eduard Janota upozornil, že pro zachování rozumného vývoje veřejných financí bude asi nutné změnit zákony ohledně těchto výdajů.
"Jsem připraven pro řešení, které sníží legislativně i věcně mandatorní výdaje. Pokud nedojde k revizi výdajů, bude čím dál komplikovanější i v dalších letech sestavovat rozpočet," uvedl ministr. Zároveň upozornil, že v moci vlády je v současnosti ovlivnit pouze pětinu výdajů rozpočtu.
Další položkou, která v následujících letech výrazně poroste, je obsluha státního dluhu. Zatímco letos MF počítá s výdaji na dluh ve výši 64 miliard korun, příští rok by to již mělo být 78 miliard a v roce 2012 dokonce 90 miliard korun.
O více než 40 miliard korun by ve srovnání s letoškem měly do roku 2012 stoupnout také výdaje v položce Všeobecné pokladní správy. Její součástí je například vládní rozpočtová rezerva, která se využívá například i na nouzové situace typu povodní. Více peněz dostane i grantová agentura.
Ministerstvo dopravy by mělo v následujících letech získat přibližně stejný objem peněz, tedy kolem 21 miliard korun. V těchto výdajích nejsou ale započítány peníze z evropských fondů a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).
Výdaje naopak klesnou podle návrhu například ministerstvu obrany z letošních 56 miliard na 49 až 50 miliard v následujících letech. Výdaje ministerstva školství by se měly do budoucna snížit zhruba o tři miliardy z letošních 124 miliard korun. O tři až čtyři miliardy si pohorší i ministerstvo vnitra.
Schodek státního rozpočtu je příští rok naplánován na 166 miliard korun, v roce 2011 na 164 miliard korun a v roce 2012 pak 158 miliard korun. Pro letošní rok byl schválen rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun, ale kvůli ekonomické krizi a následnému propadu příjmů zřejmě letos státní rozpočet vykáže schodek 150 miliard korun.
Celkové výdaje rozpočtu bez započtení peněz z fondů EU a výdajů státních fondů jsou naplánovány na 1,083 bilionu korun v roce 2010, na 1,130 bilionu v roce 2011 a 1,168 bilionu v roce 2012. Podle vládního materiálu se ještě povedou diskuze nad návrhy rozpočtu, přičemž vláda by finální materiál měla schvalovat v září. Do konce září pak návrh rozpočtu musí předložit Poslanecké sněmovně.
Vláda schválila střednědobé výdajové rámce státu do roku 2012 v pondělí. Rámce bude vláda podle premiéra Jana Fischera posuzovat ještě jednou na konci července poté, co ministerstvo financí zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Výdajové rámce byly nyní schváleny na základě dubnové makroekonomické prognózy, která počítá letos s poklesem ekonomiky o 2,3 procenta a v příštím roce s mírným růstem o 0,8 procenta.
Rozpočty v následujících letech by měly být podle ministra financí "velmi úsporné". Janota například počítá se zmrazením růstu platů ve státní správě. Ministerstva budou mít určené výdajové limity a MF nechá na nich, kde si vytvoří úspory. V každé kapitole rovněž vláda ponechá pouze část neobsazených míst. Takových neobsazených míst je ve státní sféře podle posledních údajů 18.171, což představuje výdaje přibližně za pět miliard korun ročně. Tyto peníze se využívají na odměny.