O certifikáty je na burzách v tuzemsku minimální zájem

10.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. června (ČTK) - O investiční certifikáty, moderní cenné papíry vhodné i pro drobné investory, je na tuzemských burzách minimální zájem. V květnu změnily na pražské burze majitele certifikáty za 30 milionů korun, zatímco loni ve stejném měsíci byl objem o více než šest milionů vyšší a předloni dokonce zhruba trojnásobný. Ještě hůře je na tom RM-Systém, vyplynulo z výsledků burz.

Očekávání přitom byla opačná. Pražská burza začala certifikáty obchodovat na podzim 2006, kdy tento produkt zažíval na zahraničních burzách mohutný rozmach. Mluvilo se o tom, že certifikáty jsou výhodnější než masově rozšířené podílové fondy. A podle vydavatele specializovaného média ZertifikateJournal Martina Svobody jsou certifikáty vhodné i do současné krize.

"Certifikáty jsou na pražské burze jedním z novějších konceptů, od kterého se poměrně hodně očekávalo a očekává. Pravdou ovšem také je, že obchodované objemy zatím poněkud zaostávají za očekáváním jak burzy, tak účastníků trhu," uvedl Petr Žabža z finanční skupiny Patria.

Svoboda označil za příčiny neúspěchu certifikátů na burzách v tuzemsku špatné stanovení jejich cen, a tím předražení a malou podporu prodeje. "Jakékoliv finanční produkty (třeba i certifikáty), které v zahraničí nikdo nepoptává nebo je považuje za příliš drahé, nelze nabízet tuzemským investorům a myslet si, že jim je budou trhat z rukou," mínil.

Mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík upozornil, že pražská burza zavedla certifikáty mnohem později než trhy v zahraničí. Pro aktivní obchodování je rovněž důležitá podpora emitentů, tedy hlavně bank, která je podle mluvčího prakticky nulová. "Certifikáty jsou retailové produkty a jako takové musí být retailu nabízeny. V tomto ohledu je bohužel role bank burzou nezastupitelná," poukázal.

O certifikátech se v propagačních materiálech píše, že k jejich výhodám patří příznivé náklady, univerzálnost, průhlednost nebo jednoduchost. Ne všichni s tím souhlasí. "Nesouhlasíme přesně s tvrzením, že výhodou investičních certifikátů je ve všech případech jednoduchost. Naopak princip těchto strukturovaných produktů chápe mnohdy málo investorů," uvedl makléř firmy Atlantik finanční trhy Radúz Šrom.

Certifikáty navíc mají vedle klasických akcií, dluhopisů a fondů i další zdatné konkurenty. Z moderních produktů třeba indexové akcie, takzvané EFT, upozornil Žabža.

Nízké objemy na českých burzách ale neznamenají, že s certifikáty nikdo neobchoduje. "Zájem je velký - to mohu potvrdit při každodenním kontaktu s investory. Ale jsou nakupovány na zahraničních burzách ve Frankfurtu, Stuttgartu, Curychu. Velkou oblibu mají i u investorů institucionálních, kteří si nechávají strukturovat 'na míru ušité' produkty," doplnil Svoboda.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK