Díky oběma opatřením dostávají podniky peníze na realizaci vzdělávacích kurzů pro své zaměstnance. Cílem je přimět firmy, aby nepropouštěly lidi, pro které v době krize nemají práci.
"U projektu Školení je šance máme zatím 419 žadatelů v hodnotě dvou miliard Kč, což je více, než jsme alokovali," uvedl náměstek. Původně bylo vyčleněno 1,8 miliardy Kč. Ministerstvo počítá s pokračováním projektu, kolik uvolní, Sedláček neuvedl. Z peněz platí MPSV podnikatelům mzdové náklady na zaměstnance, kteří se školí, a hradí z nich i samotné školení.
Podobné množství žádostí už obdrželi úředníci také v případě projektu Vzdělávejte se!, na nějž bylo uvolněno půl miliardy korun. Ministerstvo nyní uvolní další miliardu. "Projekt je určen převážně menším a středním podnikům, peníze rozdělují úřady práce," dodal Sedláček. Projekty jsou naplánovány na dobu krize, předběžně do června 2011. Pokud by hospodářský útlum pokračoval, chce ministerstvo celou situaci aktuálně řešit. Už dříve avizovalo, že od projektu očekává udržení až 70.000 pracovních míst.
Podle Sedláčka nebylo předem jasné, jak velkou odezvu projekty vyvolají. "Čeští podnikatelé a firmy jsou vůči byrokracii a administrativní náročnosti skeptičtí a opatrní," uvedl. Největší firmou v ČR, která zatím možnost využila, je údajně hutní společnost ArcelorMittal v Ostravě. V Plzeňském kraji například Okula Nýrsko.
Zvyšování zaměstnanosti lidí v ČR mají v následujících letech pomoci právě peníze z Evropského sociálního fondu, zejména z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Na programovací období 2007 až 2013 pro něj bylo vyčleněno 2,1 miliardy eur (asi 57 miliard korun).