Zdražování zřejmě ale není u konce. Cena americké lehké ropy se dnes dostala na téměř osmiměsíční maximum nad 72 dolarů za barel poté, co Mezinárodní agentura pro energii (IEA) poprvé za téměř rok zvýšila odhad letošní poptávky po ropě. Dříve odhadovala letošní propad poptávky o 2,56 milionu barelů denně. V nové předpovědi očekává snížení o 2,47 milionu barelů na 83,3 milionu barelů denně.
Do hry o cenu ropy se podle analytiků opět vracejí spekulanti. Navíc hospodářská krize brzdí investice do nových nalezišť, což by vedlo k omezení nabídky suroviny po odeznění krize. To by zvedlo dále její cenu.
Naposledy před tímto vývojem varovali šéf Shellu Jeroen van der Veer a ruský vicepremiér Igor Sečin. Ten odhadl, že se cena ropy do dvou let může dostat zpět na 150 dolarů a odvolal se na předchozí vyjádření saúdské vlády. Na podobných úrovních byly ceny černého zlata loni v létě, kdy dosahovaly svých historických maxim.
Růst cen odhaduje i hlavní ekonom NextFinance Vladimír Pikora. "Zdá se, že pokud by se měla světová ekonomika oživit a spotřeba ropy v Číně vrátit do starých kolejí, vzroste cena ropy opět nad 100 dolarů za barel a postupně bude pošilhávat po nových rekordech," uvedl.
Kvůli dražší ropě se zvýšily ceny pohonných hmot na velkoobchodním trhu v Rotterdamu, od kterých se odvozují i ceny pohonných hmot u tuzemských stanic. Podobné ceny benzinu i nafty mohli řidiči u tuzemských pump zaregistrovat naposledy na konci října a prosince loňského roku.