"Peníze už máme na účtu v České národní bance," potvrdil serveru ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek. Peníze podle něj, dokud je nepřidělí žadatelům, budou uložené na účtech v bankách a i úroky z nich budou použité v programu Zelená úsporám.
Ministerstvo životního prostředí tají cenu, za kterou Japoncům emisní kredity prodalo. Podle náměstka ministra Aleše Kutáka dosáhne výnos nejméně 60 procent z 25 miliard, které chce stát prodejem kreditů získat.
Japonci by tak v příštích letech měli poslat nejméně 15 miliard korun. O ty ale Česko může přijít, pokud lidé dotace nevyčerpají nebo by stát porušil podmínky, za kterých lze dotace čerpat.
Zájem o dotace zatím podle počtu přihlášek není velký. Fond přijal dosud zhruba 20 žádostí. Čas na žádosti je ale až do roku 2012. "Lidé teprve připravují projekty a žádosti, takže jsme klidní," cituje server Štěpánka.
Fond už částečně zmírnil podmínky pro získání dotace, započítává například do celkové úspory tepla některé předchozí zateplovací kroky, například výměnu oken.
Česko jedná o prodeji emisních kreditů i dalším zemím a institucím. Nejdále jsou podle Kutáka jednání se Světovou bankou, podpis očekává během prázdnin. "Jednáme ještě s Rakouskem a Španělskem," dodal.
Peníze z prodeje kreditů má Česko i díky tomu, že jeho průmysl byl v roce 1990 tak neekologický. Česko pak následnými investicemi do zelenější výroby a útlumem těžkého průmyslu snížilo objem vypouštěných skleníkových plynů o čtvrtinu, i když se zavázalo jen k osmi procentům. Zbytek může proto prodat státům, které Kjótský protokol nesplnily, i když je jejich průmysl ekologičtější, napsal server iDNES.cz.