EU v současnosti kvůli krizi uvažuje i o změně pravidel čerpání z jiných evropských fondů, včetně Evropského sociálního fondu (ESF).
Základním cílem Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci je pomoci lidem, kteří přišli o práci v důsledku změn, které přinesla globalizace do struktury světového obchodu. Nově by z něj měli dostat odškodné i lidé, kteří ztratili práci v přímé vazbě na současné hospodářské těžkosti.
Podle schválené dohody budou členské státy moci žádat o pomoc z fondu pro postižené podniky, které propustí už 500 zaměstnanců namísto dosavadního tisíce. Míra financování z evropských prostředků se navíc v příštích dvou letech zvýší na 65 procent proti dosavadním 50 procentům. Doba, během níž mohou být čerpány prostředky z fondu, byla prodloužena z 12 na 24 měsíců.
Nová pravidla, která už v květnu potvrdili europoslanci, mohou být aplikovány i zpětně na žádosti podané Evropské komisi od května 2009. Konečná lhůta pro podání žádostí je prosinec 2011.
Evropská komise před několika dny navrhla i dočasné změny při čerpání peněz z Evropského sociálního fondu (ESF), což by mělo také pomoci při zmírňování dopadů krize na zaměstnanost. Výkonný orgán unie navrhuje dočasné zrušení povinnosti, podle které členské země musejí projekty placené z ESF spolufinancovat. Tato přestávka ve spolufinancování, které je nyní povinné, by podle návrhu EK měla platit letos a příští rok.
Eurokomisař Vladimír Špidla počátkem týdne po zasedání ministrů sociálních věcí a zaměstnanosti zemí EU řekl, že členské státy i tomuto návrhu přes jisté pochybnosti vyjádřily většinovou podporu. Návrh však zatím nebyl schválen.
Špidlova mluvčí Katharina von Schnurbeinová počátkem týdne ČTK sdělila, že Evropská komise možná zváží dočasné zrušení spolufinancování i při čerpání peněz z dalších evropských fondů. Toto rozhodnutí by mohlo padnout v příštích týdnech.