Rolí České spořitelny je přijímat a zpracovávat žádosti a následně proplácet prostředky z dotace Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na účty žadatelů. "Ekologickými projekty se zabýváme přes sedm let, zapojení do programu Zelená úsporám přirozeně navazuje na naši dosavadní strategii. Dosud byly ekologické projekty doménou firem," uvedl manažer strategických projektů České spořitelny Ladislav Dvořák.
Dotace jsou vždy vypláceny až po realizaci projektu a pokrývají maximálně 60 procent investice. Česká spořitelna a Stavební spořitelna České spořitelny žadatelům nabízejí financování jejich projektů. Žádost o dotaci může klient podat před realizací projektu nebo až po jeho dokončení.
Banky přijímají pouze žádosti od občanů, firemní klienti žádosti podávají v pracovištích SFŽP. Formuláře žádostí jsou k dispozici v pobočkách České spořitelny nebo ke stažení na webových stránkách www.zelenausporam.cz a www.csas.cz.
Zájem o dotace zatím podle počtu přihlášek není velký. Počátkem týdne evidoval fond pouze devět žádostí. Fond už částečně zmírnil podmínky pro získání dotace, započítává například do celkové úspory tepla některé předchozí zateplovací kroky, například výměnu oken.
Program Zelená úsporám nabízí podle fondu dotaci až 250.000 domácností. Letos by měl program nabídnout deset miliard korun, v příštích třech letech až dalších 15 miliard korun.