Podle Jana Vejmělka z Komerční banky bylo obchodování na domácím devizovém trhu v závěru týdne hodně klidné a hlavním hybatelem kurzu zůstal vývoj rizikové averze.
Na relativně silných úrovních dnes otevřely i ostatní středoevropské měny, a to podle Vejmělka díky podpoře rostoucích akciových trhů v USA i Asii. Evropské akcie ale klesaly, což se promítlna devizové trhy podle něj také promítlo. Čtvrteční zisky tak smazával zejména polský zlotý a maďarský forint, zatímco česká koruna je udržela.
Dolar dnes posiluje z ranních 1,412 USD/EUR až na 1,395 USD/EUR. K silnějším hodnotám dolar podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory vynesla dnešní data z Evropy. Ta ukázala rekordní dubnový propad průmyslu v eurozóně o 21,6 procenta a v celé EU o 19,4 procenta. Navíc spotřebitelské ceny ve Francii v květnu poprvé od roku 1957 meziročně poklesly, a to o 0,3 procenta, a květnové velkoobchodní ceny v Německu jsou nejnižší za více než 22 let, meziročně se snížily o 8,9 procenta.
"Eurozóna tak rozhodně nemusí bojovat s inflací. To dohromady s chabou výrobou znamená, že úrokové sazby v Evropě zůstanou ještě dlouho hodně nízko. Naopak v USA se mohou úrokové sazby už jenom zvyšovat. A vypadá to, že k jejich zvyšování budou mít v USA důvod dřív než v eurozóně. Proto očekáváme z dlouhodobého pohledu posilování dolaru. Průměrný kurz ve čtvrtém čtvrtletí 2009 stále očekáváme kolem 1,300 USD/EUR," uvedl Pikora.