Agentury: Uchazeči o práci chtějí dělničit, firmy hledají kuchaře

14.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. června (ČTK) - Lidé se u agentur nabízejících práci nejvíce ucházejí o místo řidiče, dělníka, skladníka, asistentky, sekretářky či administrativního pracovníka. Naopak zaměstnavatelé nejvíce hledají kuchaře, číšníky, servírky nebo prodavače, stále perspektivní jsou i pozice v informačních technologiích. Obtížně nahraditelní jsou vysoce kvalifikovaní pracovníci. Vyplývá to z ankety ČTK mezi agenturami, které zprostředkovávají pracovní místa.

Mezi nejčastěji hledané pozice zájemců o práci patří administrativní pracovník, řidič, prodavač a prodejce, skladník, dělník, asistent či asistentka, sekretářka, uklizečka, pokojská a účetní, uvedl výkonný ředitel projektu Spravnykrok.cz Ratibor Líbal. Na serveru agentka.cz se lidé nejvíce zajímali o práci řidiče, dělníka, svářeče, prodavače a administrativního pracovníka.

V poslední době roste zájem o realitní makléře, klesá naopak o málo kvalifikované a dělnické profese, potvrdil Jan Matějka ze serveru Sprace.cz. Také je podle něj možné říci, že výjimečný stav způsobený hospodářskou recesí, který se naplno projevoval v prvním čtvrtletí, se začíná velmi pozvolně korigovat.

Pro firmy není problém obsadit místo v administrativě, pokud nepožadují znalost cizích jazyků a stačí jim základní dovednosti práce na PC, řekla ČTK ředitelka společnosti Manpower Jaroslava Rezlerová. Mezi nejpopulárnější obory mezi mladými lidmi podle ní patří marketing a lidské zdroje.

Podle údajů společnosti LMC, která zastřešuje například portály jobs.cz nebo prace.cz, mezi zářím 2008 a letošním dubnem nejméně poklesla nabídka pracovních pozic v zákaznickém servisu (o 12 procent), obchodu a prodeji (o 22 procent) a informačních technologiích (o 25 procent). "Obchodníci byli velmi žádanou kategorií již před vypuknutím recese, a i nyní je to priorita náboru mnoha firem. Souvisí to s potřebou uzavřít nové zakázky, kompenzovat ztrátu zákazníků," upozornil manažer LMC Ondřej Mysliveček.

Zajímavou položkou jsou obchodní zástupci a prodejci, o které je poměrně velký zájem mezi kandidáty i firmami, souhlasil Líbal. Na jednu stranu jsou jejich místa velmi často ohrožena, ale na druhou stranu je po nich stále poměrně vysoká poptávka. Ovšem mění se obory a kladené nároky. "V řadě firem mají obchoďáci krušné časy a rádi by získali zpět své vysoké platy. Na druhé straně firmy hledají schopné obchodníky, kteří jim pomohou dostat se zpět k vysokým obratům," poznamenal.

Obecně podle Myslivečka platí, že nejméně jsou krizí ohroženi hůře nahraditelní specialisté. V dnešní době firmy nerozšiřují svá oddělení, ale na druhou stranu se bojí přijít o klíčové lidi v IT, vývoji produktů i v komunikaci. Velký zájem je také o špičkové obchodníky, kterých je na trhu práce nedostatek, dodal. Firmy nadále intenzivně hledají kvalifikované zaměstnance především s technickým vzděláním, a to jak technické inženýry, tak i CNC obráběče, svářeče či nástrojáře, doplnila Rezlerová.

Recesí byla naopak velmi silně zasažena výrobní oblast. Pracovní nabídky ve výrobě a průmyslu klesly podle LMC o 63 procent, podobně je na tom technika a vývoj s propadem o 62 procent a strojírenství s 58procentním poklesem.

Agentka.cz eviduje poptávku hlavně po kuchařích, zednících, obchodních zástupcích a administrativních pracovnících. Podle Líbala z projektu Spravnykrok.cz je mezi firmami největší zájem o číšníky, servírky, prodavače, prodejce, obchodní zástupce, řidiče nákladního automobilu, lékaře, zdravotní sestry, manažery, účetní, automechaniky a programátory.

Na portálu Sprace.cz je největší zájem o práci obchodního zástupce, projektového manažera, specialisty například v automobilovém průmyslu, energetice nebo do zahraničí a o střední management. Stabilně se drží pozice asistentek a prodavaček. Poměrně velký zájem je i o práci v hotelech a restauracích a na telefonních linkách, podotkl Matějka.

Dosud byli nejvíce ohroženi zaměstnanci s nízkou kvalifikací, míní Líbal. Problémy se přitom nevyhnuly stavebním dělníkům, dělníkům v automobilovém průmyslu nebo třeba v některých montážních závodech. "Na druhou stranu je jasně patrné, že vyšší vzdělání a kvalifikace je dobrým štítem proti krizi. Firmy stále ještě potřebují odborníky v oblastech farmacie, IT nebo třeba financí," upozornil.

Podle nejnovějších výsledků průzkumu Manpower se snižování stavů, které se dosud týkalo především výrobních firem, přesouvá do ostatních oborů. Nejpesimističtější pro třetí čtvrtletí zůstává zpracovatelský průmysl. Velký propad předpokládají firmy také v logistice, která je na zpracovatelský průmysl silně navázána, a ve stavebnictví. Pesimismus dorazil i do sektoru financí, pojišťovnictví a služeb podnikům. Naopak pozitivní výhled má velkoobchod a maloobchod, kde se má počet zaměstnanců zvyšovat. Dlouhodobě stabilní je zaměstnanost ve státní sféře.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK