Předseda ICC ČR Jaromír Drábek v dopise představitelům české vlády upozornil "na výrazné slabiny, které tento návrh obsahuje a které značně ohrožují produktivitu a konkurenceschopnost podniků nejenom v České republice, ale v celé EU".
Obsahem návrhu směrnice o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC) je sloučení a přepracování nynějších sedmi norem vztahujících se k průmyslovým emisím do jednoho aktu. Do její působnosti nyní v EU spadá přibližně 52.000 průmyslových zařízení. Směrnici v březnu schválil Evropský parlament, nyní o ní budou jednat zástupci členských států.
IPPC by podle zákonodárců EP měla snížit administrativní zátěž průmyslových podniků i úřadů v jednotlivých členských státech. Revidovaná legislativa má pokrývat metalurgický průmysl, chemický průmysl, papírenský průmysl, zpracování potravin, rafinerie, týká se spalovacích zařízení, zařízení na spalování odpadu nebo zařízení produkujících oxid titaničitý.
Podle ICC by přijetí směrnice kromě snížení produktivity a konkurenceschopnosti vedlo také k nadměrnému zvýšení nákladů, ztrátě flexibility a ke zrušení možnosti udělování výjimek. Dosavadní výjimky prý totiž podnikům umožňují zachovávat stará zařízení v provozu, čímž se například zohledňuje zeměpisná poloha a jiná specifika firem.
V EU nyní již několik let platí legislativa, podle níž je třeba v členských zemích snižovat emise obsahující oxid siřičitý a oxidy dusíku, které vznikají při spalování pevných paliv. Mezinárodní obchodní komora je jedinou celosvětovou obchodní organizací, která reprezentuje podniky všech sektorů z celého světa.