Domácnosti podle Fischera propukající krize ovlivňuje až po podnicích. "Jejími prvními oběťmi jsou ekonomičtí prognostici a statistici. Pak přicházejí na řadu podnikatelé a firmy a potom teprve domácnosti. Útok na domácnosti teprve přichází, ještě nedorazil a to je problém," prohlásil český premiér. "Při závěrečné fázi krize je to naopak - nejdříve se z ní dostávají podnikatelé, obchody a korporace a nakonec domácnosti," dodal.
Fischer se ve své přednášce nazvané Nová finanční architektura - všelék nebo chiméra? vyslovil pro základní společnou regulaci společného finančního trhu. Potřebujeme rozumná základní pravidla, která jsou respektována a uplatňována všude v Evropě a vytvářejí pro všechny stejné podmínky, prohlásil premiér.
Podle něj bude zřejmě zapotřebí celounijních úřadů pro finanční služby. Bude totiž třeba rozhodčích mechanismů, protože se budou nevyhnutelně objevovat rozdíly v názorech mezi národními regulačními úřady, které bude zapotřebí vyřešit s právní závazností, prohlásil Fischer. "Chtě nechtě musíme připustit, že krize ukázala potřebu orgánu, který by stanovil rozumná pravidla pro dozor a poskytl prostor pro účinnou koordinaci, především během krizí," řekl český premiér.
Podle něj by se třeba neměla opakovat situace, kdy během krize různé země stanovovaly různé záruky vkladů, vytvářely tak nerovné konkurenční prostředí a spouštěly nežádoucí řetězovou reakci.
V obecnější rovině se Fischer vyslovil pro zavádění nových regulací a pravidel v postupných krocích. "Příliš rychlé zavádění příliš mnoha nových striktních předpisů by jen prodloužilo nynější recesi a odložilo očekávané oživení," dodal český premiér.
Jeho vystoupení v Chatham House uváděl bývalý britský ministr zahraničí Malcolm Rifkind. Jan Fischer se dnes v Londýně před summitem Evropské unie sešel s britským premiérem Gordonem Brownem. Kromě nominace nového předsedy Evropské komise a záruk pro Irsko týkajících se druhého referenda o lisabonské smlouvě s ním jednal právě také o nové architektuře evropského finančního sektoru.