Výraznému zpřísnění finančních podmínek by v případě zhoršení ekonomické situace podle ČNB čelily také domácí podniky, které by se potýkaly se zvýšenou mírou insolvence a růstem rizikových marží u úvěrů. Případná vlna podnikových bankrotů by pak mohla zapříčinit rostoucí úvěrové ztráty finančních institucí. Vlivem přebytečných kapacit v evropském průmyslu by zároveň klesly ceny průmyslových výrobců, upozorňuje ČNB.
Pesimistický scénář ČNB popisuje také možné dopady na růst nezaměstnanosti a omezení příjmů domácností. "To by dále snížilo kupní sílu domácností a omezilo jejich schopnost splácet hypoteční a spotřební úvěry, čímž by se úvěrové ztráty bank dále prohloubily," uvádí zpráva centrální banky.
Jako druhé klíčové riziko dalšího ekonomického vývoje ČNB označila výjimečně vysokou míru nejistoty, které čelí podnikatelské subjekty, finanční instituce i domácnosti.
Hospodářství Evropské unie podle odhadů Eurostatu v prvním čtvrtletí kleslo o 4,5 procenta, v eurozóně propad činil 4,8 procenta. Neutěšený stav evropské ekonomiky charakterizují také poslední údaje o průmyslové výrobě, která v dubnu propadla meziročně o rekordních 21,6 procenta v eurozóně a o 19,4 procenta v celé evropské sedmadvacítce.