Debatu doprovázel ostrý názorový střet zastánců a odpůrců či vyvěšování transparentů namířených proti firmě ČEZ. Sněmovna kvůli tomuto incidentu dokonce na 15 minut přerušila své jednání.
Opakované kritiky se návrhu dostalo od bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka. "Jedná se o přílepek desetiletí, ne-li století," prohlásil. Tvrdí, že návrh připraví stát v letech 2013 až 2020 o celkem 68 miliard korun, které místo toho dostane ČEZ. Jde o přílepek ušitý na míru přímo ČEZ, snížení výrobních nákladů formou povolenek zdarma nepovede k levnější elektřině, dodal Bursík.
Návrhu se zastal současný ministr průmyslu Vladimír Tošovský. Zdůraznil, že investice v energetice jsou dlouhodobou záležitostí a každým odkladem ztrácejí firmy čas.
EU se před časem zavázala, že do roku 2020 sníží emise o 20 procent a zvýší podíl obnovitelné energie na pětinu. Unie chce těchto cílů dosáhnout za pomoci klimaticko-energetického balíčku, jehož součástí je systém obchodování s emisními povolenkami. Některé podniky si tak v budoucnosti budou muset kupovat povolenky, aby do ovzduší mohly vypouštět emise oxidu uhličitého. Jedna povolenka představuje jednu tunu těchto emisí.
O rozdělení emisních povolenek mezi jednotlivé podniky na léta 2008 až 2012, které byly zcela zdarma, rozhodla vláda počátkem loňského roku. Společnosti, které vypouštějí do ovzduší více emisí, než na kolik dostaly povolenky, si musejí koupit povolenky od podniků, jež se drží pod svým limitem.
Od roku 2013 podle původních návrhů klimaticko-energetického balíčku si měly energetické společnosti kupovat veškeré povolenky. Členské země se nakonec ale dohodly, že v tomto roce energetické firmy dostanou 70 procent povolenek zdarma, všechny si budou muset kupovat až v roce 2020.
Bývalý ministr průmyslu Martin Říman dnes připomněl, že vláda schválila pozici ČR vůči klimaticko-energetickému balíčku, který postupný náběh povolenek obsahuje, naprosto jednomyslně. Tedy že pro ni hlasoval i sám Bursík.
Novela zákona nyní zamíří do Senátu. Vládní návrh měl původně za cíl hlavně daňově podpořit některá biopaliva. Formou daňové úlevy u spotřební daně podporuje vysokoprocentní a čistá biopaliva první generace i biopaliva vyráběná z nepotravinářských komodit. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek při předkládání novely uvedl, že dopady na rozpočet budou představovat čtyři až pět miliard.