Letos v březnu oznámila zahájení sporu společnost FELA Management, která se v rámci sdružení Mytia ucházela o výstavbu a výběr mýtného na českých dálnicích. Po státu nárokuje 6,34 miliardy korun.
Dalším novým sporem je dubnový požadavek na 141 milionů korun, ve kterém se konkurzní správce italského výrobce užitné keramiky Angelo Zanetti obrací na stát kvůli zmařené investici do české keramičky v Přestanově v Ústeckém kraji. V obou arbitrážích nyní běží šestiměsíční lhůta, kdy je možné uzavřít smír.
Nejblíže k ukončení je vedle sporu s Invesmartem řízení se společností European Media Ventures (EMV) ohledně televizní licenci TV3. Firma zažalovala stát přibližně o miliardu korun. S úroky by se částka ale mohla vyšplhat až ke třem miliardám.
Kvůli sporu se společností Invesmart stouply loni státu i celkové náklady na právní služby související s arbitrážemí, a to na téměř 230 milionů korun. Za spor s Invesmartem stát loni zaplatil právníkům 84 milionů korun, od roku 2003 do roku 2007 to bylo celkem šest milionů korun.
V případě šesti hrozících arbitráží zatím nebyl podána žaloba, i když uplynula lhůta pro smírné řešené. Týká se to například sporu s německým podnikatelem P. F. Vöcklinghausem, který požaduje odškodnění za zmařenou investici do golfového hřiště Cihelna. Dalším takovým sporem je arbitráž se společností Czechoslonor kvůli zmařené investici norské firmy do společnosti Rybenor.
Stát dosud musel v arbitrážích, které prohrál nebo uzavřel dohodu o smíru, zaplatit zhruba 15 miliard korun. Zatím nejvíce stát zaplatil společnosti CME za znehodnocení investice do televize Nova, tehdy to bylo 10,6 miliardy Kč.
Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku devadesátých let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí tak v současné době pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. Loni v létě začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy Evropské unie.