Většina pracovníků skupiny BCT a Porcela Plus je bez práce

19.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha/Liberec 19. června (ČTK) - Devět měsíců od zahájení insolvenčního řízení v majetkově propojených skupinách výrobců skla a porcelánu Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus, je většina zaměstnanců bez práce. V době zahájení insolvenčního řízení loni v září zaměstnávaly podniky na 7000 lidí, dnes jich podle průzkumu ČTK ve sklárnách a porcelánkách pracuje sotva pětina. V provozu zůstaly jen Sklárny Kavalier v Sázavě, znovu se rozjíždí výroba v porcelánkách, kde už závody převzali noví majitelé.

Také v Poděbradech a ve Světlé se blýská na lepší časy. O prodeji Skláren Bohemia v Poděbradech rozhodl soud už v dubnu. Nový majitel - firma Crystal Bohemia, chce výrobu rozjet do podzimu a zaměstnat kolem 300 až 320 lidí. Ještě loni tam ale pracovalo 520 zaměstnanců. I ve Světlé je už o novém majiteli rozhodnuto. Věřitelé chtějí továrnu prodat firmě Vivaria, výběr ale musí ještě schválit soud. Majitel Vivarie Lubor Červa ČTK řekl, že chce výrobu obnovit do tří měsíců se 180 pracovníky. Před rokem ale v tamní sklárně pracovalo přes 1200 sklářů.

Klíčové podniky Crystalex Nový Bor a Sklárny Kavalier na nové vlastníky teprve čekají, u obou je v plném proudu výběrové řízení. Zatímco ale Kavalier nikdy nepřerušil výrobu a z původních 1280 lidí tam stále zhruba 1100 pracovníků zůstává, Crystalex už téměř půl roku nevyrábí. Největší podnik skupiny, který ještě před rokem zaměstnával 1820 sklářů v Novém Boru, Hostomicích na Teplicku, Karolince na Vsetínsku a Vrbně pod Pradědem, většina zaměstnanců opustila. Stovky z nich ale zůstávají na úřadech práce a doufají, že se podaří výrobu obnovit s novými vlastníky.

Uskupení BCT a Porcela Plus spojovalo největší výrobce užitkového skla a porcelánu v zemi. Podniky se ale několik let potýkaly s ekonomickými problémy - bankám dluží čtyři miliardy korun, ničila je silná koruna i levná asijská konkurence. Vaz jim ale zlomila až hospodářská krize, kvůli níž se loni nepodařilo obrovské zadlužení restrukturalizovat. Od loňského září je uskupení v insolvenci kvůli nedostatku provozního kapitálu. Už 19. září zahájil soud insolvenční řízení v Porcele Plus a o tři dny později ve všech dalších podnicích s výjimkou Concordie, která o ochranu před věřiteli požádala až v říjnu.

Krach skupiny odhalil řadu nedostatků insolvenčního zákona, který výrazně posílil postavení zajištěných věřitelů a odsunul nároky zaměstnanců. Hlavně skláři ve Světlé a Poděbradech se tak po zastavení výroby ze dne na den ocitli nejen bez práce, ale i bez jakýchkoli příjmů. Řada z nich se k prvním penězům dostala až po pěti měsících. Pomoci jim nemohl stát a často nedosáhli ani na dávky pomoci v hmotné nouzi. Odbory opakovaně svolávaly demonstrace před úřad vlády, než se jim podařilo dosáhnout změn v zákoně a také výplaty mimořádné finanční pomoci, na kterou vláda uvolnila 30 milionů korun. Dalších 90 až 100 milionů by měli skláři dostat na náhradách mezd, až prezident podepíše novelu insolvenčního zákona.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK