Podle Středuly zatím v tomto režimu pracuje kolem 4000 zaměstnanců ve firmách v Olomouckém, Jihomoravském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. "Jde o hrubý útok na státní pokladnu. Pokud by se to rozmohlo, mohl by stát přijít o miliardy korun a vyhlásit bankrot," prohlásil Středula. Jména konkrétních firem neuvedl.
Firmy podle něj se zaměstnancem nejprve rozvážou pracovní poměr dohodou, a to bez vyplacení odstupného. Nezaměstnaný pak začne čerpat podporu v nezaměstnanosti. Zároveň však u svého původního zaměstnavatele pracuje dál na dohodu za maximální odměnu 4000 korun. Při této odměně totiž nárok na podporu v nezaměstnanosti neztrácí. Práce na dohodu je sice omezena 150 hodinami ročně, ale podle odborů to firmy také dokážou obejít.
Z odměny do 4000 korun firmy podle Středuly nemusejí platit zdravotní a sociální pojištění. "Proti svým konkurentům firmy s tímto modelem získávají velkou výhodu," řekl Středula. Dodal, že problém chce svaz KOVO projednat na zasedání tripartity 25. června.
Odbory KOVO naproti tomu v usnesení sjezdu požadují, aby stát krizí postiženým podnikům pomohl dorovnáváním části mezd. "Systém by měl předem daná přísná pravidla. Podobně to již funguje například v Německu a na Slovensku," řekl Středula.