Z dosavadních průběžných výsledků šetření Svazu průmyslu a dopravy mezi 1600 členskými firmami totiž vyplývá, že ani ve druhé polovině roku firmy neočekávají zlepšení ekonomické situace. Na 80 procent tuzemských firem se podle průzkumu ve druhém čtvrtletí 2009 potýkalo s poklesem zakázek. Ve druhé polovině roku prý bude pokles zakázek pokračovat, což potvrzují i nepříznivé výhledy ekonomického vývoje v Evropě, největšího odbytiště tuzemských výrobků.
"Zásadní posun ve druhém pololetí neočekáváme. Čekají nás letní měsíce, které jsou obvykle pro většinu podniků o něco slabší, fabriky mají odstávky, poptávka spíše stagnuje, a to napříč Evropou," řekl ČTK místopředseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Třetí čtvrtletí už by podle něj mohlo dojít k oživení, ale nepodléhá přílišnému optimismu. "Pokud poroste poptávka, což by skutečně nastat mohlo, neznamená to, že se vše okamžitě mění," poznamenal.
Firmy také podle šetření svazu avizují další propouštění, byť proti pokračujícímu pádu zakázek není redukce pracovních sil dosud tak výrazná. Snaží se držet kmenové zaměstnance co nejdéle, neboť poslední roky konjunktury odhalily výrazný problém nedostatku pracovních sil. První vlna propuštění počátkem letošního roku se proto týkala zejména agenturních pracovníků a cizinců, upozornil mluvčí svazu Milan Mostýn.
Partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací PricewaterhouseCoopers ČR Jan Smutný míní, že krize v tuzemském podnikovém sektoru teprve začíná. "Domnívám se, že až v létě nám ukáže svou hloubku. Již nyní však mohu říci, že to nejhorší máme teprve před sebou. Podniky srazily náklady, oživení v obchodě však stále nepřichází, dodal.
Zásadním problémem do budoucna bude podle Smutného druhotná platební neschopnost, tedy situace, kdy podnik není schopen platit své dluhy, neboť mu neplatí jeho odběratelé. Počet konkurzů může prý proto rapidně vzrůst. "Ten, kdo zásadně snížil své náklady a získal flexibilitu, může i za této situace být stabilní a profitovat z útlumu konkurence," dodal nicméně.