Slevu 1000 korun při nákupu nového kola a odevzdání starého nabízí zákazníkům od začátku června například ostravský prodejce cyklistických a lyžařských potřeb Madeja sport. "Oslovili jsme hlavně střední třídu a během dvou týdnů se nám shromáždilo kolem 25 kol. Akce splnila svůj účel jak v reklamě, tak v tržbách," řekl zástupce vedoucího Radim Souček.
Podobné pozitivní zkušenosti má i brněnská společnost Top Office, která od února slibovala šrotovné na kancelářský nábytek. "Objevilo se několik článků v novinách, což považujeme za úspěch," uvedl marketingový ředitel Martin Chovanec. Celkem firma díky této reklamní akci prodala přibližně 350 židlí.
"Šrotovné rovná se příspěvek, je to nyní moderně řečeno cool slovo, protože se o tom mluví. Firmy ho využívají, aby tento svůj reklamní vzkaz posunuly dál. Snaží se zákazníkovi podsunout informaci, že mu dávají něco navíc," vysvětlil prezident Asociace českých a reklamních agentur Pavel Brabec. Šrotovné v reklamě se prý ujalo proto, že se v médiích objevuje velmi často a všichni mu rozumějí. Z reklamy zmizí poté, co se přestane v novinách a televizi objevovat.
Důvod k pesimistickým prognózám zatím nemá ani jeden z největších českých výrobců nožů, firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku. Za dva měsíce, co společnost nabízí za každý starý nůž nový s poloviční slevou, této reklamní akce využily stovky zájemců. Podle obchodního ředitele Mikovu Ladislava Bezděka propagace společnosti pomáhá spíše marketingově, ale tržby příliš neovlivňuje.
Vyšší zájem po zavedení takzvaného montérkovného, což je sleva 119 Kč po odevzdání jakékoliv staré montérkové soupravy a nákupu nové, zaznamenala firma Canis Safety z Petřvaldu na Karvinsku. "Lidé zareagovali a staré montérky nosí," řekl Lubomír Tatarko, který má na starosti ve společnosti marketing.
Šrotovné se v Česku letos stalo populárním marketingovým a reklamním tahem, kterým se firmy snaží v době hospodářské recese zviditelnit před konkurenci, oslovit nové zákazníky a udržet objem tržeb.
Jeho zavedení například v dubnu oznámila cestovní kancelář Exim Tours, s bílým šrotovným přišla i energetická společnost ČEZ. Ta nabízela do 15. června tisícikorunovou poukázku těm zákazníkům, kteří by v prodejnách Datart a Euronics nakoupili nové energetické úsporné domácí spotřebiče.
V tuzemské reklamě však není tento způsob marketingu nijak nový a převratný. V době hospodářské krize po první světové válce přišel jako první s obdobnou formou "šokující" reklamy Tomáš Baťa. Cílem bylo upoutat tím zákazníky a získat hotové peníze.
Proto Baťa v srpnu 1922 vylepil reklamní plakáty s pěstí, která buší do nápisu "drahota" a s informací, že ode dneška jsou Baťovy boty levnější skoro o polovinu. Ty, co stály 220 českých korun, šly koupit za 119 korun. Důvodem takové akce podle Bati bylo, že velkou krizi nejde překonat malými krůčky. Díky této reklamě Baťa vyprodal zásoby za tři měsíce a získal pro chod firmy důležitou finanční hotovost. Následně na reklamní akci reagovaly i ostatní firmy, ale příliš pozdě.