Krizi v lesnicko-dřevařském sektoru, která zasáhla celý svět, Česko nevyjímaje, odstartovala hypoteční krize v USA, kde je dlouhodobě největší spotřeba výrobků ze dřeva na světě. V jejím důsledku poklesla poptávka po surovém dříví i po výrobcích ze dřeva, uvedlo ministerstvo.
"Pokles poptávky po surovém dříví a výrobcích z něho však trvá i v roce 2009. Mnohé podniky omezují výrobu a přežívají bez úhony jen ty kapitálově silné," podotkl Vorlíček.
Podle ředitele státního podniku Lesy ČR Svatopluka Sýkory přijde oživení trhu nejdříve ve druhé polovině příštího roku. "To ale hovořím o mírném oživení. O nějakém návratu do normálních časů, tedy do stavu před krizí lze uvažovat nejdříve v horizontu tří až čtyř let," uvedl v dnešním vydání týdeníku Euro.
Na 66,4 procenta poklesl z předloňských více než 80 procent podíl nahodilé těžby, která zahrnuje například polomy či likvidaci škůdci napadených stromů. Vichřice Emma z loňského března nebyla podle odborníků totiž tolik ničivá jako orkán Kyrill v lednu 2007.
Podle ministerstva lze do budoucna očekávat další poškozování lesů v důsledku globálních změn klimatu a následného růstu škodlivých činitelů v lesích.
Loni se vyvezlo dřeva za 5,28 miliardy korun, což byl proti roku 2007 více než 17procentní pokles. O více než 300 milionů na 1,42 miliardy korun poklesla hodnota dovezeného dřeva. Celkově saldo zahraničního obchodu ze dřevem skončilo v přebytku vyšším než 3,86 miliardy. Export směřoval nejvíce do Rakouska.
Celkové zásoby dřeva v českých lesích loni vzrostly. Loňský přírůst činil 17,67 milionu kubíků a přesáhl těžbu. Zásoby dřeva se dlouhodobě zvyšují, ve srovnání s rokem 1930 byly loni více než dvojnásobné a přesáhly 676 milionů kubických metrů.
Stát je i nadále většinovým vlastníkem lesů v českých zemích; více než 61 procent lesů bylo loni státních. Zhruba 16 procent patřilo městům a obcím. Soukromého či jiného vlastníka mělo 22,8 procenta lesů. Celkově loni lesy zaujímaly 2,597 milionu hektarů půdy v zemi.