Slovensku hrozí výpadek dodávek plynu, problémy prý nebudou

22.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava/Moskva 22. června (ČTK) - Dodávky plynu z Ruska přes Ukrajinu dál na západ by se kvůli sporu mezi Moskvou a Kyjevem mohly opět zastavit. Novinářům to dnes řekl slovenský premiér Robert Fico. Pokud se tak stane, odběratelům na Slovensku ale podle něj nehrozí krácení dodávek plynu. Fico řekl, že by se tok plynu mohl přerušit začátkem července.

"Případné odstavení (dodávek) zemního plynu, které je vysoce pravděpodobné na konci prvního červencového týdne, neovlivní domácnosti ani slovenský průmysl," řekl Fico. Slovensko má v zásobnících uskladněno dostatečné množství plynu, a navíc je připraveno obnovit zpětný tok plynu z České republiky, dodal premiér.

Fico také řekl, že spor mezi Ukrajinou a Ruskem se opět vyhrotil. Podle Fica je vysoce pravděpodobné, že Ukrajina zanedlouho nebude schopna zaplatit Rusku za dodávky plynu. Premiér se odvolal na informaci, která "byla poskytnuta" minulý týden na summitu EU v Bruselu.

Gazprom dnes uvedl, že je velmi znepokojen nízkou úrovní zásob plynu na Ukrajině a schopností Kyjeva platit účty za dodávky plynu. Zatím je ale prý brzy hovořit o tom, že v červenci bude nutné krátit dodávky. "Máme značné obavy, ale o nějakém omezení je zatím předčasné hovořit," cituje agentura Reuters mluvčího Gazpromu.

Může se tak opakovat situace ze začátku letošního roku, kdy na Slovensko neproudil plyn z východu asi dva týdny. V lednu měly průmyslové firmy na Slovensku z tohoto důvodu kráceny dodávky plynu a na čas musely omezit nebo zastavit výrobu. Domácností, škol nebo nemocnic se výpadek zásobování nedotkl.

"Skupina SPP je dobře připravena, máme k dispozici dostatečné zásoby plynu," potvrdil předseda představenstva společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) Bernd Wagner. SPP je dominantním dodavatelem plynu na Slovensku.

Wagner řekl, že SPP bude mít začátkem července zásoby srovnatelné s objemem před zimním obdobím. Podnik také zahájil jednání o výpomocných dodávkách plynu od zahraničních firem. Plyn ze zahraničních rezerv pomáhal udržovat zásobování slovenských odběratelů i začátkem roku.

Slovensko je téměř plně závislé na dodávkách plynu z Ruska a v lednu patřilo mezi státy, které nejvíce postihl výpadek přísunu suroviny přes Ukrajinu. Vláda později přijala několik opatření, aby dokázala lépe čelit případnému výpadku v budoucnosti. Slovensko tak má například větší kontrolu nad plynem, který je uložený v zásobnících na území Slovenska bez ohledu na to, kdo rezervy vlastní.

Podzemní zásoby plynu na Slovensku provozují dvě firmy: Nafta Gbely a Pozagas.

Výpadek ruských dodávek plynu během léta může negativně ovlivnit doplňování zásobníků surovinou. "Máme na Slovensku naplněné zásobníky zhruba na 40 procent," přiblížil ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Objem uskladněného plynu by ale podle něj nestačil v případě, že by byly dodávky suroviny z Ruska odstaveny až několik měsíců. Na doplnění těchto zásobníků na plnou kapacitu je podle něj třeba asi 100 dní.

Na Slovensko z Ruska denně proudí asi 20 milionů metrů kubických plynu, z toho se v tomto období každý den spotřebuje asi čtvrtina. Během zimních měsíců se v závislosti na počasí na Slovensku denně spotřebuje 20 až 30 milionů metrů krychlových plynu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK