Každá banka, která poskytuje úvěry, chce mít jistotu, že klient bude moci dostát svým závazkům vyplývajícím z půjčky. Banka zkoumá nejen bonitu klienta, což je vlastně jeho schopnost splácet úvěr, ale u úvěrů od určité výše vyžaduje i zajištění. Zajištěním může být třetí osoba, tedy ručitel nebo třeba nemovitost. Ale co takhle peníze uložené na účtu u banky, lze i ty použít k zajištění úvěru?
A co konkrétně zajímá našeho čtenáře, který položil dotaz na poradna.finance.cz:
"Je obecně možné ručit půjčku za účelem získání bytu nebo domku do osobního vlastnictví termínovaným vkladem (případně v jaké výši)? Není za určitých okolností (v souvislosti s možností uplatnit úroky jako daňově uznatelné výdaje u daně z příjmů) tento postup výhodnější než koupě za hotové?"
A jak odpověděl a poradil tomuto tazateli poradce společnosti FiM - Finanční marketing, s.r.o.:
"Možnost ručit vkladem u banky je například u úvěrů ze stavebního spoření nebo jako doplňkové zajištění k hypotečnímu úvěru. Výše zástavy se liší podle druhu bankovního domu a dosahuje až 90% výše vkladu. Co se týká výhodnosti, např. při dvaceti procentním daňovém zatížení příjmu se vám vrací 20% ze zaplacených úroků. Je tedy dobré pokud vklady zhodnocujete alespoň tak, aby výnos pokrýval zbylých 80% úroků z poskytnutého úvěru. Každopádně je vždy lepší realizovat koupi či stavbu prostřednictvím úvěrů a vlastní hotovost zhodnocovat a mít ji jako rezervu."
A to je celá odpověď na tento zajímavý dotaz. Zbývá už jen otázka, jestli lze v současné době najít takový produkt, kterým lze s minimálním rizikem dosáhnout požadovaného výnosu.