Proč opatrně vybírat penzijní fond? Důležitá je totiž jedna věc, penzijní připojištění totiž není nijak pojištěno ani garantováno odškodnění od státu. V současnosti je sice situace lepší než před několika lety, za většinou penzijních fondů stojí renomované zahraniční fondy či banky. Ale přece jen se říká: "Dvakrát měř, jednou řež."
Na začátku bylo na trhu 44 penzijních fondů a v současnosti jich je pouze 14. Zbytek z části zkrachoval a z části se spojil s jinými penzijními fondy. Rada o výběru je tedy jistě na místě, i když podle Ministerstva financí se dnes již klienti o své peníze nemusejí bát. Naposledy zkrachoval penzijní fond Viva, to bylo v roce 2000. Odborníci si myslí, že stávající počet fondů je již stabilní, ale ještě úplně nevylučují případné spojování fondů. Například Vojenský otevřený penzijní fond a Winterthur penzijní fond mají stejného vlastníka, dá se tedy očekávat jejich spojení.
Při výběru fodnu tedy zvažte několik kritérií:
Jméno fondu a vlastníka - je důležité, ale vybírat jen podle něj není úplně dobré..
Velikost fondu - za největšími fondy většinou stojí silní zahraniční investoři.
Zhodnocení prostředků - tuto informaci berte s rezervou, nikdo Vám totiž nezaručí, že zhodnocení bude v dalším roce stejně vysoké nebo lepší. Zhodnocení spíše obecně rok od roku o něco klesá.
Hospodaření fondu - zde je důležité, jaké má fond provozní náklady. Vysoké provozní náklady oproti ostatním fondům svědčí o málo efektivním hospodaření.