Proti dubnovému šetření se tak podíl firem, které nemíní propouštět, mírně snížil o čtyři procentní body. Více než dvě pětiny podniků chce tento záměr uskutečnit již ve třetím čtvrtletí a téměř třetina bude propouštět i ve čtvrtém čtvrtletí.
Polovina firem zamýšlí podle průzkumu omezit počet zaměstnanců do deseti procent. Více než třetina firem počítá s redukcí pracovníků o 10 až 20 procent a desetina společností avizuje snížení počtu pracovníků do 30 procent. Pouze pět procent firem plánuje rozsáhlé propouštění, které by postihlo 30 procent pracovníků a více.
Za významný nástroj umožňující reagovat na snížení výkonu firem považují respondenti úpravu a redukci pracovní doby, když téměř polovina firem vidí v tomto opatření přínos. Firmy mají podle průzkumu snahu udržet kmenové zaměstnance a nepropouštět je v míře, která by odpovídala sníženému využití kapacit.
České podnikatelské prostředí hodnotí zaměstnavatelé poměrně negativně. Velmi negativně hodnotí respondenti podmínky pro čerpání úvěrů. Více než dvě třetiny hovoří v meziročním srovnání o zhoršení. Přitom v dubnu problémy se získáváním provozních úvěrů zmínila zhruba polovina firem.
Obavy ze změny přístupu bank a tím zhoršení přístupu k financím vyjádřilo 90 procent zástupců tuzemských firem. Pouze jeden ze sta respondentů odpověděl v aktuálním šetření, že při čerpání úvěrů zaznamenal zlepšení. Desetina se v této věci nevyjádřila.
Negativně hodnocenou charakteristikou je také úroveň platební morálky. Na 92 procent firem vnímá v meziročním srovnání tento problém jako sílící. Téměř čtvrtina firem uvedla, že ve vymahatelnosti práce se situace zhoršila. Stejně tak téměř čtvrtina firem upozornila na výraznější projevy korupčního jednání. Ani jedna firma neuvedla, že by došlo k jakémukoliv zlepšení. Negativně je tuzemskými firmami hodnocen i vývoj byrokracie, dvě pětiny firem si stěžují na zhoršení.
Průzkum také ukázal, že čtyřem pětinám českých firem klesly ve druhém čtvrtletí letošního roku zakázky, a pokud se situace nezlepší, 23 procent společností zvažuje ukončení výroby. "Průzkum zatím nevykazuje žádné pozitivní změny, které by nasvědčovaly blízkému ukončení recese," řekl ředitel sekce hospodářské politiky ve Svazu průmyslu a dopravy Boris Dlouhý.