Raiffeisenbank: Míra pozdě splácených úvěrů firem nad 10 procenty

23.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. června (ČTK) - Podíl opožděně splácených firemních úvěrů zřejmě zlomil desetiprocentní hranici v poměru k celkovému objemu úvěrů v bankovním sektoru. Koncem letošního roku lze čekat růst na 11 až 13 procent. Počátkem roku míra činila 7,8 procenta, uvedl dnes analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Počet insolvencí podniků letos v tuzemsku zřejmě vzroste o 15 procent a na 10.000 podniků bude připadat 58 insolvencí. Zhoršování splácení úvěrů je podle Michla odrazem hospodářské recese a poklesu celkové ekonomické aktivity. "Jsou to všechno stále příznaky recese, nikoli krize české ekonomiky. Ta čísla jsou všechna pod průměrem toho, co se děje na západ od nás," doplnil.

Bývalý člen bankovní rady České národní banky Luděk Niedermayer na dnešním semináři České bankovní asociace (ČBA) uvedl, že hospodářskou recesí jsou ohroženy podniky ze všech odvětví. Banky proto nyní mají při poskytování úvěrů k obezřetnosti důvod.

Podle průzkumu Hospodářské komory pro Hospodářské noviny mezi 763 firmami se více než polovině z nich v posledním půlroce ztížil přístup k půjčkám. Téměř dvě třetiny společností potvrdily, že banky zpřísnily nároky na vyřízení úvěru.

ČBA dnes oznámila, že v dubnu celkový objem úvěrů stoupl meziročně o 6,4 procenta. Recese se ale projevila na druhu úvěrů. V dubnu vzrostl celkový objem dlouhodobých úvěrů o 16,6 procenta a střednědobých o 18,4 procenta, zatímco krátkodobé úvěry naopak poklesly o 8,9 procenta.

"Snižuje se objem průmyslové produkce, čtyři z pěti firem hlásí pokles zakázek. Logicky tak klesá i poptávka po financování výroby," uvedl náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek. Dubnový vývoj podle něho také ukazuje, že banky vycházejí firmám vstříc a splatnosti prodlužují a společnosti ani v době krize nerezignovaly na investice.

Člen představenstva UniCredit Bank Aleš Barabas uvedl, že kvůli zhoršování stavu ekonomiky očekává pokles poptávky po úvěrech ze strany podniků i domácností. Komerční financování ze strany bank také vytlačují dříve neatraktivní státní dluhopisy, jejichž výnosy prudce vzrostly.

Niedermayer upozornil, že banky nemohou úvěrování zpřísnit natolik, aby situaci ještě nezhoršily, aby nezastavily "přísun paliva do systému". Barabas řekl, že banky úvěrovat podniky musejí, protože jinak by jejich provozní zisk byl v podstatě nulový.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK