"V ČR se Pilsner Urquell čepuje z tanku v desítkách restaurací a pivnic. Nikde jinde v Evropě a zřejmě ani na světě nedosahují tankovny takového rozšíření jako v ČR," řekl Kraus. Restaurace využívají nerezové tanky o objemu deset nebo pět hektolitrů, v nichž je pivo uloženo v neprodyšném sterilním polypropylenovém vaku. Při skladování a čepování vůbec nepřichází do kontaktu se vzduchem.
"Pivo čepované z cisteren bude mít perspektivu pouze v těch zemích, kde je velká tradice konzumace v restauracích," řekl ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Nejvíce je to právě v Česku, které se pohybuje mírně nad polovinou. Stejně je na tom Irsko, ale ve všech ostatních zemích vedou lahve, a tedy pití doma. V sousedním Německu je například podíl čepovaného piva "jen" čtyřicetiprocentní. Podle Veselého je čepování z cisteren "nejšetrnějším způsobem zacházení s nápojem". Hodí se pro pivnice s velkou výtočí, dodal.
Ve Vídni vznikla tankovna poblíž náměstí Freyung v restauraci se 730 místy. Zřízení tankovny si žádalo řadu povolení včetně opata vedlejšího benediktinského kláštera.
V Bratislavě je "plzeňské" v nabídce v Mostové ulici na Starém Městě a v Jiráskově ulici v Petržalce. Pilsner Urquell je tam po Šariši druhá pivní značka, která se čepuje z tanků.
Podle hostinských, jimž odpadá časté narážení sudů, není pivo přesycené, jako se to může stát v případě nesprávného čepování ze sudů. "Tankovny se instalují u dlouhodobě ověřených partnerů," dodal Kraus.