TI: ČR i Slovensko selhávají při potlačování úplatků v obchodě

23.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín/Praha 23. června (ČTK) - Česká republika a Slovensko patří mezi země, které selhávají při prosazování úmluvy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o zákazu uplácení v mezinárodním obchodě. Tvrdí to nevládní organizace Transparency International (TI) v dnes zveřejněné hodnotící zprávě za rok 2009, kterou má ČTK k dispozici. Podle TI pouze čtyři signatářské státy aktivně uplatňují závazky, které z této úmluvy vyplývají.

Členské země OECD úmluvu přijaly v roce 1997. Dokument mimo jiné označuje nabídnutí či poskytnutí úplatku úředníkovi v jiné zemi za účelem získání zakázky za trestný čin. Klade si také za cíl zabránit odečítání úplatků v mezinárodním obchodě z daní. Do dneška úmluvu podepsalo 38 zemí, z nichž 36 experti TI hodnotili v letošní zprávě.

Vyplývá z ní, že pouze Německo, Norsko, Švýcarsko a USA ji aktivně zavádějí do praxe. Dalších 11 států se o to podle TI snaží středně a u zbývajících 21 nevládní organizace nepozorovala žádné nebo jen malé uplatňování úmluvy.

Podle TI představitelům signatářských zemí chybí především politická vůle vynucovat závazky vyplývající z dokumentu. "Je pokrytecké, když vlády podepíší protikorupční úmluvu, ale neudělají nic pro její uvedení do praxe. U nás je to úkol hlavně pro ministerstva spravedlnosti a vnitra," uvedl ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

"Takové nevyrovnané prosazování (závazků) ohrožuje úspěch úmluvy. Prosazování všemi členskými státy se musí urychlit, jinak úmluva nakonec zkrachuje," varuje TI v tiskovém prohlášení. Organizace považuje za důležité, aby se k úmluvě připojily také Rusko, Čína a Indie.

V případě České republiky zpráva zmiňuje mimo jiné takzvanou kakaovou aféru bývalého sociálnědemokratického poslance Michala Krause, který byl vyšetřován kvůli údajnému uplácení a praní špinavých peněz v Ghaně. Pro nedostatek důkazů však policie případ loni odložila. Připomíná také stále probíhající vyšetřování údajné korupce při vyjednávání české vlády o nákupu stíhaček Jas-39 Gripen od britské zbrojovky BAE Systems.

Podle TI v Česku chybí především zavedení trestní či administrativní odpovědnosti právnických osob a účinné uplatňování ochrany oznamovatelů v soukromé i veřejné sféře. Zároveň má nedostatky ve spolupráci finančních úřadů a policie při zabavování zisků z praní špinavých peněz a daňových úniků, v posilování nezávislosti státních zástupců a zajištění jejich odborné kvalifikace a dostatečného množství pro vyšetřování a stíhání přeshraniční korupce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK