Důvodem tohoto vývoje v ČR je její závislost na proexportní průmyslové výrobě. Propad objemu investic a recese na většině vývozních trhů přispívá k ostrému zhoršení ekonomické situace.
V roce 2010 se situace bude zlepšovat jen pozvolna a postupný růst potáhne spotřeba domácností a exportní poptávka. Ovšem výhledy hospodářského růstu závisí na důvěře domácností a výkonu cílových trhů, tedy především Německa.
Vývozcům sice mírně pomohla slábnoucí koruna, šrotovné v okolních zemích a proexportní opatření vlády. Příznivé dopady těchto okolností budou nejcitelnější v druhém a třetím čtvrtletí, pak ale jejich vliv odezní.
Inflace by se měla vzhledem ke globální recesi a pomalejšímu růstu stanovených cen prudce snížit, a to díky nízké poptávce na domácím trhu, která bude taková po celý letošní rok, pomalému růstu nominálních platů a vyšší nezaměstnanosti. V roce 2010 by inflace měla stoupat jen mírně.
Nezaměstnanost, která v ČR začala stoupat ve třetím čtvrtletí roku 2008, dosáhla letos v prvním čtvrtletí 5,8 procenta, což je o 1,3 procenta více než v posledním čtvrtletí loňského roku.
Inflace spotřebních cen se v dubnu zpomalila meziročně na 1,8 procenta, a to ze 7,5 procenta z počátku roku 2008. Napomohlo tomu nejen snížení cen ropy a potravin, ale i změny pravidel u výběru nepřímých daní. Prostor po další daňové úlevy už ale téměř není. Monetární politika české vlády se uvolnila od srpna roku 2008 a další snížení úrokových sazeb je možné. Opatření na zmírnění stále nadměrné regulace podnikatelského sektoru by mohl snížit tlak na firmy, aniž by se tím zvyšoval daňový deficit.