OECD čeká v ČR letos propad HDP a v roce 2010 mírný růst

24.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 24. června (zpravodaj ČTK) - Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zřejmě sníží o 4,2 procenta a v příštím roce by měl opět vzrůst o 1,4 procenta. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) to dnes předpověděla ve své aktualizované zprávě, kde hodnotí vyhlídky všech svých členů.

Důvodem tohoto vývoje v ČR je její závislost na proexportní průmyslové výrobě. Propad objemu investic a recese na většině vývozních trhů přispívá k ostrému zhoršení ekonomické situace.

V roce 2010 se situace bude zlepšovat jen pozvolna a postupný růst potáhne spotřeba domácností a exportní poptávka. Ovšem výhledy hospodářského růstu závisí na důvěře domácností a výkonu cílových trhů, tedy především Německa.

Vývozcům sice mírně pomohla slábnoucí koruna, šrotovné v okolních zemích a proexportní opatření vlády. Příznivé dopady těchto okolností budou nejcitelnější v druhém a třetím čtvrtletí, pak ale jejich vliv odezní.

Inflace by se měla vzhledem ke globální recesi a pomalejšímu růstu stanovených cen prudce snížit, a to díky nízké poptávce na domácím trhu, která bude taková po celý letošní rok, pomalému růstu nominálních platů a vyšší nezaměstnanosti. V roce 2010 by inflace měla stoupat jen mírně.

Nezaměstnanost, která v ČR začala stoupat ve třetím čtvrtletí roku 2008, dosáhla letos v prvním čtvrtletí 5,8 procenta, což je o 1,3 procenta více než v posledním čtvrtletí loňského roku.

Inflace spotřebních cen se v dubnu zpomalila meziročně na 1,8 procenta, a to ze 7,5 procenta z počátku roku 2008. Napomohlo tomu nejen snížení cen ropy a potravin, ale i změny pravidel u výběru nepřímých daní. Prostor po další daňové úlevy už ale téměř není. Monetární politika české vlády se uvolnila od srpna roku 2008 a další snížení úrokových sazeb je možné. Opatření na zmírnění stále nadměrné regulace podnikatelského sektoru by mohl snížit tlak na firmy, aniž by se tím zvyšoval daňový deficit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK