HDP v přepočtu na hlavu statistici měřili v takzvaných standardech kupní síly (PPS), což je uměle vytvořená měnová jednotka využívaná při mezinárodních srovnáních. Její výhodou je, že se v ní do určité míry vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou národních měn jednotlivých států. Obecně se dá říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.
Tradičním lídrem pomyslného žebříčku jsou Lucemburčané. V jejich případě nicméně hraje významnou roli skutečnost, že tam jezdí lidé pracovat z okolních zemí. Pokud průměr za celou EU představuje 100 PPS, tak u nich loni dosahoval 253 PPS. Na druhém místě byli Irové se 140 PPS a na třetím Nizozemci se 135 PPS.
Češi s 80 PPS byli pod unijním průměrem. Z 12 nových zemí EU, které od roku 2004 blok rozšířily, jim ale patří třetí příčka. Lépe na tom byli z "nováčků" jen Kypr (95 PPS) a Slovinsko (90 PPS). Až za Českem a jen o jednu příčku před Slovenskem (72 PPS) pak figuruje nejhorší ze starých zemí EU - Portugalsko (75 PPS).
Nejnižší patra tabulky patří dvojici nejmladších členů EU, kteří blok rozšířili v lednu 2007 - Rumunsku (46 PPS) a Bulharsku (40 PPS).