Členové sdružení byli dlouhodobými klienty ČSOB a na radu bankéřů investovali do dluhopisů na Islandu, který se ale na podzim ocitl na pokraji státního bankrotu. Poslední nákup islandských cenných papírů se podle sdružení na doporučení ČSOB uskutečnil v červnu 2008, kdy prý již islandská ekonomika trpěla vážnými problémy. V říjnu 2008 potom na Islandu nastaly ekonomické potíže, banky zmrazily účty a vše vyvrcholilo vyhlášením moratoria. "O tak závažném problému jsme byli informováni až v polovině ledna roku 2009," uvádí zpráva sdružení SOS ČSOB.
"ČSOB je přesvědčena, že v dané době postupovala podle všech právních i jiných pravidel a v souladu s tehdy platnou nejlepší praxí oboru," uvedl ve středu mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. Jak doplnil, islandské dluhopisy měly v portfoliích jen klienti privátního bankovnictví, kde je dolním limitem vstupu deset milionů korun. Žádný z klientů ČSOB navíc neměl většinu majetku v islandských dluhopisech, ty tvořily vždy jen menší část investic.
Podle ČSOB islandské dluhopisy patřily ve své době ke špičkově hodnoceným investičním instrumentům. Například samotný rating Islandu byl vyšší, než rating České republiky.
Členové SOS ČSOB sami sebe označují za konzervativní klienty, kteří si nepřejí investovat do nezajištěných finančních produktů. "Žili jsme v domnění, že investice do islandských cenných papírů jsou zajištěné. Nebylo tomu tak. Dozvěděli jsme se to teprve poté, co naše peníze zmizely," uvedlo sdružení s tím, že ČSOB jim stále dluží uspokojivé vysvětlení svého investičního doporučení.
SOS ČSOB připravuje demonstraci před pražským sídlem ČSOB u stanice metra Radlická. Demonstrace byla ohlášena podle zákona, termín bude upřesněn.