Průměrná míra ročního růstu kupní síly domácností v ČR v letech 1997 až 2007 činila 2,2 procenta. "Zatímco v minulém roce byla jen mírně pod nulovou hranicí (-0,2 procenta), tento rok se podle studie očekává ještě výraznější propad," uvedl generální ředitel společnosti Cetelem Václav Horák.
Důvod oslabení kupní síly je prý třeba hledat na straně příjmů. Tempo růstu příjmů domácností by v roce 2009 nemělo v žádné ze 13 sledovaných zemí překročit dvě procenta.
Znamená to, že příjmy budou růst velmi mírně či vůbec ne a že se spotřebitelé začnou při svém spotřebním rozhodování mnohem více soustředit na ceny zboží a služeb. Tyto tendence se dají v českých domácnostech vysledovat již nyní. Češi se začínají mírnit v objemu nákupů nebo některé výdaje omezují úplně. Trend hledání nejnižších cen se nebude týkat jen malé části populace, ale rozšíří se do všech sociálních tříd, upozornila studie.
Mezinárodní studie Barometr Cetelem vychází z průzkumu nálad a postojů spotřebitelů velkých evropských trhů. Průzkumu se zúčastnilo více než 10.000 spotřebitelů, minimálně 500 v každé zemi. Analýzy a prognózy vývoje zpracovala výzkumná a poradenská společnost BIPE.