...hlubšího hospodářského poklesu ve srovnání s minulými měsíci polevilo.
Dvoutýdenní zápůjční sazba tak zůstala na 1,50 procenta, přestože těsná většina analytiků - 10 ze 17 - čekala snížení o čtvrt procentního bodu.
ČNB si tak vybrala oddechový čas poté, co od srpna srazila sazby celkem o 2,25 procentního bodu s tím, jak na exportně orientovanou domácí ekonomiku dolehl útlum poptávky v západní Evropě, způsobený postupující ekonomickou krizí.
Bankovní rada rozhodla o stabilitě měnové politiky většinou čtyř členů, jeden centrální bankéř hlasoval pro snížení sazeb o 25 bazických bodů. Zasedání se neúčastnili oba viceguvernéři, Miroslav Singer a Mojmír Hampl.
Guvernér Zdeněk Tůma po zasedání bankovní rady řekl, že rizika makroekonomické prognózy ČNB jsou vyrovnaná.
Dodal, že se již neobává o vývoj ekonomiky tolik, jako v uplynulých měsících.
"Jak vidíme ty analýzy a debaty ve světě, tak se zdá, že to riziko je ve srovnání s předchozími měsíci o něco menší, dovolil bych si přeci jenom určitý optimismus," řekl Tůma.
"Žádné z těch rizik (prognózy) nebylo shledáno jako výrazné, jsou to rizika, která vidíme, vidíme je jako vyrovnaná a navíc nic z toho nepovažujeme za nějaký silný impuls, který by nás vychýlil tím či oním směrem, včetně směrem ke snížení."
Růst spotřebitelských cen v květnu zpomalil na 1,3 procenta v meziročním srovnání, a nachází se tak hluboko pod dolní hranicí cílového koridoru, která leží na úrovni dvou procent.
Tůma řekl, že vývoj inflace zhruba odpovídá očekávání ČNB.
Poukázal také na vyšší spotřebitelské výdaje, než banka očekávala, ve srovnání s razantním úbytkem investic.
Koruna se po Tůmových komentářích zotavila z předchozího poklesu a zpevnila až na 25,990 za euro <EURCZK=> proti 26,15, kam spadla po rozhodnutí o sazbách.
"Dnešní zasedání a tisková konference mohou oslabit tržní očekávání, že ČNB je odhodlaná dál pokračovat v uvolňování měnové politiky. Spíše je centrální banka připravena na vyčkávací pozici," uvedl Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantiku finanční trhy.
Analytici nicméně varovali, že ekonomická data zatím nenaznačují brzké oživení poté, co hrubý domácí produkt v prvním kvartále spadl o 3,4 procenta a průmyslová výroba klesá dvouciferným tempem.
"Je brzy na to vyhlásit konec klesajícího cyklu," uvedl Neil Shearing z Capital Economics. "Zatímco trh věří, že sazby mohou začít zas růst v polovině roku 2010, my očekáváme jejich stabilitu po celý rok, neboť oživení reálné ekonomiky může přinést zklamání."
Někteří ekonomové nicméně předpovídali, že bankovní rada počká na další údaje z ekonomiky předtím, než by rozhodla o uvolnění sazeb na nejnižší úroveň v historii samostatného Česka.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]