"Samozřejmě, oproti prvním třem měsícům loňského roku, které však byly co do objemu uzavřených nájemních smluv rekordní, jde o značný pokles," uvedl k situaci v Praze vedoucí oddělení Consulting & Research v DTZ Martijn Kanters. "Na druhou stranu si Praha a celá střední Evropa vedou lépe než města v západní Evropě, vyjma Frankfurtu nad Mohanem," dodal.
Relativně dobré výsledky střední a východní Evropy vysvětluje DTZ opožděnými dopady ekonomické krize v regionu, která se patrně odrazí až ve výsledcích následujících čtvrtletí letošního roku. Pronajímatelé i nájemci v západní Evropě byli postiženi mnohem dříve.
Jediné město, kde ve srovnání s čtvrtletním průměrem let 2005-2008 rostla poptávka po kancelářích, byl německý Frankfurt nad Mohanem, kde se míra pronajatých ploch zvýšila o 11 procent. Naopak největší propad zaznamenala Moskva, kde se ve srovnání s průměrem předchozích let propadla poptávka o 92 procent.
Analytici DTZ očekávají, že poptávka nájemců bude během roku 2009 ve většině evropských měst i nadále oslabovat. Na tento trend reaguje také nájemné, kde lze pro letošní rok předpovědět celkový propad mezi pěti až 15 procenty. V některých lokalitách jako Moskva, Kyjev, Dublin a Londýn by přepokládaný pokles nájemného měl být ještě výraznější. Praha sice vykázala nejvýraznější meziroční nárůst nájmů, ale ve druhém čtvrtletí byl zaznamenán mírný pokles. Úroveň nájemného můžou ovlivnit také nová jednání o nájemních smlouvách uzavřených v letech 2004-2005.