...naznačily tak, že eurozóna snad prozatím odolala hrozbě deflace.
Severní Porýní-Vestfálsko s městy jako Düsseldorf, Dortmund, či Kolín nad Rýnem vykázalo stejně jako v květnu meziroční inflaci 0,1 procenta. Na meziměsíčním základě ceny vzrostly o 0,3 procenta.
V Bavorsku ceny vzrostly meziročně i meziměsíční o 0,4 procenta oproti květnovému zvýšení o 0,3 procenta, respektive 0,1 procenta. Meziroční inflace se udržela těsně v pozitivním teritoriu také v Sasku, zatímco v Braniborsku ceny meziročně klesly o 0,1 procenta, ačkoli meziměsíčně přidaly 0,3 procenta.
Údaje o cenách v německých spolkových zemích poskytují první obrázek o vývoji v celé eurozóně, kde inflace v květnu poprvé v historii bloku jednotné měny stagnovala.
Analytici očekávali, že německé ceny v červnu zahájí pokles, když je tlačí níž finanční krize a odeznívání prudkého loňského zdražení komodit. Páteční data však naznačila, že ceny vykazují nečekaně tuhou odolnost.
Analytici oslovení v průzkumu Reuters minulý týden předpověděli meziměsíční růst cen za celé Německo o 0,2 procenta a meziroční pokles o 0,1 procenta. Cenový index harmonizovaný podle standardů Evropské unie (HICP) pak měl meziměsíčně přidat 0,2 procenta a meziročně ubrat 0,2 procenta.
"Data naznačují, že dnešní údaje za celou zemi zůstanou na nule," řekla Jennifer McKeownová, analytička firmy Capital Economics, a dodala, že výhled pro inflaci eurozóny je podobný.
Německo, největší ekonomika eurozóny, letos čelí nejhlubší recesi v poválečné éře. Vláda očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 6 procent - to je mnohem hlubší propad, než za kterýkoli rok od druhé světové války.
Evropská centrální banka říká, že eurozóna by mohla v několika příštích měsících zaznamenat krátkodobý pokles cen, ačkoli půjde jen o dočasný fenomén, který nepovede k trvalejší deflaci.
[BERLÍN/Reuters/Finance.cz]