Celkově mohlo Česko za minulé období získat z bruselských strukturálních fondů 1,67 miliardy eur, tedy podle aktuálního kurzu asi 43,4 miliardy korun. Nejaktuálnější údaje ministerstva pro místní rozvoj (MMR) z konce května uvádí, že do Česka už z této částky přišlo 1,38 miliardy eur.
Během června tak ještě republice zbývalo u Evropské komise certifikovat, tedy požádat o schválení výdajů, zbývajících 295,96 milionu eur. To je téměř 18 procent peněz na období 2004-2006. Celkový objem peněz připravený k 31. květnu ke schválení ale činil 1,62 miliardy eur, tedy téměř 97 procent alokace na celé období. "Ke konci způsobilosti výdajů v programovém období 2004 - 2006 budou ještě ukončeny běžící projekty a tato částka ještě naroste," řekl ČTK mluvčí MMR Martin Ayrer.
Během minulého období zaznívalo mnoho hlasů kritizujících liknavý přístup české státní správy k využívání fondů. To potvrzuje i odborník. "Výraznější čerpání nastalo až ve druhé polovině programovacího období. Slabší výsledky v první polovině poznamenala nedostatečná personální kapacita, malé zkušenosti a neadekvátní nastavení mechanismů," řekl ČTK obchodní ředitel poradenské společnosti Optimus Consult & Invest Petr Pažout. "Vyhlídky do druhého poločasu čerpání tak nebyly nijak růžové, hrozilo, že to opravdu nedopadne dobře. Pohled na aktuální čísla to však naštěstí vyvrací," dodal.
Z operačních programů minulého období se podle zprávy MMR z poloviny června podařilo už zcela vyčerpat peníze ze Společného regionálního operačního programu. Přes 12 miliard korun z něj směřovalo do 2800 projektů, které zabezpečily 6000 nových pracovních míst. Téměř celý rozpočet se podařilo vyčerpat také u programu JPD 2, ze kterého směřovaly peníze do Prahy. Přes dvě miliardy korun šlo v tomto případě do 270 projektů, které vytvořily 300 pracovních míst a podpořily 65 malých a středních podnikatelů.
Nejméně úspěšným programem období 2004-2006 naopak podle MMR pravděpodobně bude program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství, kterému se asi nepodaří získat více než 91,5 procenta celkové alokace.
V aktuálním rozpočtovém období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu až 26,7 miliardy eur, tedy kolem 695 miliard korun. Dosud byly schváleny projekty za 131,4 miliardy korun.