Na Vysočině demonstrují farmáři na sjezdech z D1 směrem na Jihlavu, Velký Beranov a Humpolec. Protestují i v Brně, Plzně, na silnici E55 v jižních Čechách či na komunikacích v Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
Cena mléka se v Česku pohybuje kolem šesti korun za litr, před rokem to bylo přes devět korun. Letos tak zemědělci za mléko utrží o 4,5 miliardy méně než loni. Podle agrárníků by navíc letos v zemědělství a navazujících oborech mohly ze 40.000 zaměstnanců až 2000 lidí přijít o práci.
Dopravu na silnicích a dálnici D1 na Vysočině od rána zpomalují zemědělci s auty a traktory. Se zdržením musejí řidiči počítat na komunikacích kolem exitů Humpolec, Jihlava a Velký Beranov. Na silnicích se mohou setkat s asi čtyřmi stovkami techniky, do protestu se zapojila většina zemědělských podniků, řekl ráno ČTK mluvčí vysočinské Agrární komory ČR Karel Coufal.
"Na dálnici D1 vyjela osobní a nákladní auta na sedmikilometrový úsek mezi exitem Pávov a Velký Beranov. Traktory se zapřaženou technikou a nákladní soupravy jsou na přivaděčích. Akci ukončíme v 11:00, ale potom se budou vozidla rozjíždět do svých podniků," upozornil Coufal. Nad bezpečností provozu bdí na předem ohlášených trasách desítky policistů. Na vysočinském úseku byla ale intenzita dopravy v 09:00 velmi slabá.
Mezi demonstrujícími farmáři na D1 jsou i zástupci společnosti Proagro Radešínská Svratka. "Tržby za mléko nám proti výrobním nákladům současně poklesly o 750.000 korun, což je obrovská částka. Když chybí tržby, musí se škrtat - omezili jsme nákup krmit a hnojiv a také mzdy, a to o 20 procent z prémiových složek," řekl ČTK prokurista společnosti Jaroslav Michal. Takový propad tržeb se podle něj nedá vydržet, a pokud se nic nestane, budou muset na podzim poslat krávy na jatka.
Na Vysočině se produkuje nejvíce mléka v zemi, ke konci minulého roku bylo v kraji chováno zhruba 84.000 krav. V letošním prvním čtvrtletí nechali zemědělci porazit skoro 5600 krav, což je o 27 procent více než ve stejném období minulého roku. V březnu se porážky krav na Vysočině v meziročním porovnání zvýšily dokonce o více než polovinu.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby by letos kvůli nízkým výkupním cenám mléka mohlo přijít o práci až 2000 lidí. V Česku je podle něj zhruba 400.000 dojnic, asi 20.000 hrozí, že skončí předčasně na jatkách. Ceny, za které mlékárny od zemědělců vykupují mléko, jsou dnes v celé Evropě v průměru o třetinu nižší než před rokem a často nepokrývají ani výrobní náklady farmářů.