Filmovým studiím Barrandov loni klesl zisk i tržby

29.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 29. června (ČTK) - Společnosti Barrandov Studio, která v Praze provozuje jeden z nejrozsáhlejších studiových komplexů v Evropě, loni klesl čistý zisk na 22 milionů korun z 58 milionů v roce 2007. Filmové ateliéry Barrandov Studio v roce 2008 snížily i tržby, a to meziročně o zhruba 40 milionů korun na 600 milionů korun. Majoritním vlastníkem společnosti Barrandov Studio je Moravia Steel, ve které má hlavní slovo podnikatel Tomáš Chrenek.

"Rok 2008 byl pro Barrandov Studio jednoznačně poznamenaný stávkami odborů amerických scénáristů a později i herců, což znamenalo zastavení natáčení všech studiových projektů nejen v Čechách, ale z velké části u všech evropských konkurentů," sdělila dnes ČTK předsedkyně představenstva společnosti Barrandov Studio Jana Vozárová.

Ekonomické výsledky Barrandov Studia loni podle Vozárové také poznamenala absence pobídek pro filmové projekty realizované v České republice. V kombinaci se silnou korunou tak například film Hellboy 2 podle Vozárové skončil v Maďarsku a snímek Quantum of Solace se natáčel ve Velké Británii.

Ze zahraničních zakázek byly loni na Barrandově natáčeny scény pro filmy Solomon Kane, G.I.JOE: The Rise of Cobra, Wanted, Resolution 819, Rebelka, a také televizní projekt The Philanthropist.

"Společnost Barrandov poskytla v roce 2008 služby ke 32 českým projektům jako například Bobule, Saxana - veletrh strašidel, František je děvkař, Máj, nebo Bathory," stojí ve zprávě firmy Barrandov Studio, která loni byla producentem pohádky Nejkrásnější hádanka a koproducentem filmu O rodičích a dětech.

Firma Barrandov Studio v roce 2008 investovala 233 milionů korun. Mezi největší loňské investice patřila rekonstrukce budovy trikového studia, nákup televizní techniky a stavba montované haly.

V roce 2007 společnost Barrandov Studio zvýšila čistý zisk na 58 milionů korun ze 43,8 milionu korun o rok dříve. Tržby firmy předloni vzrostly meziročně o 144 milionů na 641 milionů korun.

O barrandovské filmové ateliéry a televizi Barrandov, která rovněž patří do skupiny firem vlastněných Moravia Steel, se prý zajímají nadnárodní společnosti z Evropy. Mluvčí Barrandov Studia Dušana Chreneková ČTK sdělila, že Moravia Steel se televize ani filmového studia nyní zbavit "rozhodně nechce".

Za více než 70 let existence vzniklo v barrandovských ateliérech přes 2500 českých a zahraničních filmů, které společnost produkovala, nebo se podílela na jejich výrobě. Vznik filmového studia Barrandov je spojen s podnikatelskou rodinou Havlů, zejména s aktivitami bratrů Miloše (1899-1968) a Václava Havla (1897-1979). Stavba moderního filmového studia podle návrhů architekta Maxe Urbana začala 28. listopadu 1931.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK