Ekonomové pokles cen očekávali, a naplnila se tak jejich slova o možné deflaci, která představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských cen. Spotřebitelé sice díky snížení cen mohou ušetřit v obchodech, ale deflace by se mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které už nyní trpí celou řadou problémů. Podniky jsou pak nuceny šetřit náklady, což může mít vliv na nezaměstnanost. Obrat ve vývoji spotřebitelských cen se přitom očekává až na podzim.
Prudký propad inflace v posledních měsících pokaždé zvyšuje pravděpodobnost, že Evropská centrální banka přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Současné hodnoty jsou totiž hluboko pod inflačním cílem ECB, který stanovila pod dvě procenta.
S deflací i nízkou inflací jsou ovšem spojena i další rizika. Obrat očekávaný na podzim by totiž mohl být velmi prudký. "Existuje značné riziko, že v případě, kdy skončí krize, se růst spotřebitelských cen dostane na vysoké úrovně, což ukázala i historie," řekl před časem lucemburský premiér a šéf skupiny ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker.