... Ropné společnosti se však zdráhaly zaplatit požadovanou cenu.
Kontroverzní aukce se konala v den odchodu amerických jednotek z iráckých měst, který je prvním krokem před úplným stažením sil Spojených států ze země. Americká armáda tak nyní ponechává bezpečnost v zemi převážně na iráckých silách.
Konsorcium vedené firmou BP <BP.L> a zahrnující čínskou CNPC [CNPET.UL] souhlasilo se smlouvou na rozvoj největšího ropného pole Rumajla na jihu země s kapacitou 17 miliard barelů. K tomu nicméně došlo až poté, co skupina v čele s firmou Exxon Mobil <XOM.N> odmítla vládou navrženou cenu.
Aukce byla ohlašována jako první šance od znárodnění ropných nalezišť v Iráku roku 1972, jak mohou zahraniční firmy získat podíl na třetích největších ropných rezervách na světě, z nichž mnohé jsou dosud nedotčeny. Podle mnoha kritiků z řad Iráčanů však jde o špatný obchod.
Zahraniční firmy provozující irácká ropná pole budou placeny od barelu ropy vytěženého nad určitou hranicí.
Konsorcium BP/CNPC muselo přijmout částku 2 dolary za každý barel ropy vytěžený nad limit. Původně přitom požadovalo 3,99 dolaru na barel.
Ministerstvu ropného průmyslu se nepodařilo najít zájemce o provoz menších polí Baj Hasan a Majsan poté, co konsorcia vedená čínskými a americkými firmami jeho podmínky odmítla. Obě skupiny také chtěly mnohem větší poplatek za každý vytěžený nadlimitní barel, než byl Irák ochoten zaplatit.
O ropné pole na severu země v oblasti města Kirkúku, kde se střetávají menšinoví Kurdové s bagdádskou vládou, projevila zájem pouze skupina v čele s firmou Royal Dutch Shell <RDSa.L>.
"Očekávání irácké vlády a ropných společností se míjejí," řekl Reuters nejmenovaný člen vedení ropné firmy, který si přál zůstat v anonymitě.
Jiný vrcholný manažer řekl, že čínské firmy zřejmě mají více státních prostředků na to, aby mohly souhlasit s nižšími poplatky nabízenými Bagdádem: "Myslím, že východní firmy jsou v mnohem lepší pozici pro jejich přijetí," řekl.
Pro pole zemního plynu Mansúríja Irák žádné zájemce nenašel.
Zahraniční firmy, které v aukci uspěly, se budou muset přizpůsobit nejen bezpečnostním rizikům v podobě vytrvalých nepokojů, ale také nespokojenosti v politických kruzích.
Někteří iráčtí zákonodárci považují smlouvy za ilegální a dokonce i představitelé státního ropného průmyslu kritizují vládu za odprodej obrovského ropného bohatství země.
[BAGDÁD/Reuters/Finance.cz]